فروش ویلا در شمال، بانیان مسکن

فروش ویلا و خرید ویلا در شمال (ویلای ساحلی، ویلای جنگلی)

قرارگيري ويلا در طرح هادي و بافت محل و روستايي در شمال به چه معناست؟؟

گاه با مواردی چون ویلا داخل بافت قرار دارد و یا زمینی در خارج از بافت محل قرار گرفته است روبه‌رو می‌شویم، حال می‌خواهیم این موارد را برای شما باز نماییم تا بهتر برای خرید تصمیم بگیرید و اختلاف ملکی که داخل بافت است با ملکی که خارج از بافت قرار دارد را مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

خرید انواع ویلاهای جنگلی در شمال
 

طرح هادی محلی و روستایی چیست؟

طرح هادی محلی و روستایی طرحی است كه ضمن منظم کردن و ساماندهی و اصلاح بافت موجود مقدار و موقعیت گسترش آینده و چگونگی استفاده از زمین‌های موجود منطقه برای فعالیت و عملکردهای مختلف از قبیل، کشاورزی، توليدی، تجاری، مسکونی و تجهيزات و تاسیسات و نیازمندی‌های عرف و عمومی روستا را برحسب موارد در چهارچوب طرح‌های سازماندهی و منسجم فضا و سكونت‌گاه‌های روستایی یا طرح‌های کلی منطقه‌ای مشخص می‌نمايد.

ویلا يا ملک مورد نظر شما در بافت می‌باشد، اين بدان معناست که ویلا شما در همان طرح و نقشه هادی ناحیه شهری و روستایی می‌باشد و زمانی که مطرح می‌شود ویلا یا زمین مورد نظر شما در محدوده مجاز و تایین شده طرح هادی قرار گرفته است، به صورت قانونی مالک می‌تواند اقدام به درخواست مجوز ساخت برای زمین و پروانه ساختمانی یا همان پایان‌كار بعد از ساخت ویلا در شمال نماید.

اخذ مجوز ساخت و پايان‌كار برای اشخاصی که ملک یا ویلا مدنظرشان در محدوده طرح هادی واقع شده دارای مراحل مختلف و سلسله مراتب به شرح زیر می‌باشد.

مرحله اول: در مرحله اول تهیه طرح هادی، وضعیت موجود در موقعیت مکانی روستا یا محل و اقدام به نقشه اولیه و پایه می‌باشد، مرحله بعدی تحقیق و مطالعه اولیه و تشخیص وضعیت موجود ویلا یا زمین می‌باشد، در مرحله بعد تجزیه و تحلیل از وضعیت موجود و تدوین و چشم‌انداز محدوده مدنظر است.

مرحله دوم: گام بعدی تایین پروژه‌های موجود پیشنهادی و اقدام و تهیه طرح هادی می‌باشد.

مرحله سوم: بعد از این مرحله از طرح هادی چگونگی اجرا و هدف‌های تهیه طرح هادی مطرح است كه به طرق و مراحل زير مطرح می‌شود.

  1. ایجاد زير ساخت عمران و توسعه محل و روستا با در نظر گرفتن شرايط بومی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی منطقه روستایی است.
  2. اقدام و بررسی تسهیلات مربوطه در راستای بهتر شدن وضعیت مسكن روستا‌نشینان و خدمات رفاهی و بهزیستی می‌باشد.
  3. تهیه و توزیع منصفانه و عادلانه از درگاه زیر ساخت‌های تسهیلاتی نظیر رفاهی و اجتماعی و توليدی منطقه مربوطه است.
  4.  ایجاد شبكه مرتبط و ارتباطی سازمان یافته و منظم در خصوص هدايت منطقی و عاقلانه توزیع خدمات روستانشینان و دهستان می‌باشد.
  5. در این مرحله حمایت و هدایت فيزیکی (بطن) روستا می‌باشد.
  6. ایجاد زیر ساخت‌های توسعه و بهبود اوضاع اقتصادی محل و روستا از سوی تسهیلات توليد گونه اشتغال و بهبود و ارتقاء درآمد روستانشینان می‌باشد.
  7. به طور جامع و کامل طبق هدف‌های مذكور، طرح هادی روستا در خصوص آماده سازی گسترش و توسعه و آبادی روستاها بايد از نگرش متفاوت و كلی برخوردار بوده و است.

طرح هادی روستا بر اساس مشخص آیین‌نامه چگونگی بررسی و مصوب شده طرح‌های آبادانی و توسعه محلی و منطقه‌ای و ناحیه و ملی و مقررات معماری و شهرسازی ایران در مورخ دوازدهم دی ماه سال هزار و سیصد و هفتاد و هشت توسط هیات دولت به تصویب رسیده است.

مجوز ساخت و پایان‌كار يا همان پروانه ساختمان در هر مكانی توسط طرح هادی صادر گردیده و باید دقت داشت كه پروانه مذكور به زمین‌هایی كه داخل بافت يا همان طرح مطرح هادی واقع شده‌اند تعلق می‌گیرد ، پس با توجه به این گفته زمین و ملک یا ویلایی که خارج از بافت و طرح هادی قرار دارند، نمی‌توانند اقدام به أخذ مجوز ساخت و پروانه ساختمان برای ملک خود شوند و به تبع آن امکان مراحل أخذ سند برای ملک خود را هم نمی‌توانند داشت و در همه حال استرس تخریب ویلا و يا ملک خود را توسط شهرداری و يا دهیاری مربوطه خواهند داشت و پيشنهاد سایت املاک بانيان مسكن دوری و اجتناب به عزيزانی كه قصد خريد چنین ملک‌هایی که در بیشتر موارد ارزان قیمت و زیر قیمت ویلا یا ملک‌های مشابه در منطقه می‌باشد است.

طرح هادی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تهیه و جدیدترین نسخه نقشه مربوطه طرح هادی در شهرداری و دهیاری مناطق كشور در دسترس همگان خواهد بود و در ضمن روی نقشه طرح هادی كاربری زمین‌های خارج و داخل بافت و طرح هادی معین و نمایش داده شده و چنان‌چه افرادی ناآگاهانه اقدام به خرید ویلا يا زمین در خارج از طرح هادی نموده با مشكلات بی‌شمار و مختلف قانونی و صرف هزینه و وقت زیادی در اين معقوله خواهند شد.

یکی از محاسن برای ويلاهای موجود در طرح هادی اين است كه با پرداخت هزينه اندک مالک می‌تواند در زمان کوتاه و مراحل قانونی اقدام به أخذ سند و تهیه و نصب انشعابات برق و گاز برای ویلا خود در شمال نمايد.

صحبت پایانی:

ویلا یا زمین کامل برای خرید را می‌توان به ملکی که داخل بافت مسکونی محل قرار داشته و به طبع آن امکان دریافت مجوز ساخت و در نهایت پایان‌کار را داشته باشد می‌توان اختصاص داد، البته داشتن سند مالکیت ششدانگ و موقعیت شمال جنوبی ملک با چشم‌انداز مناسب و همین‌طور قرارگیری ملک درون شهرک با امنیت کامل نیز از موارد تشخیص یک ملک ایده‌آل در شمال خواهد بود.