فروش ویلا در شمال، بانیان مسکن

فروش ویلا و خرید ویلا در شمال (ویلای ساحلی، ویلای جنگلی)

چمستان کجاست؟ نگاهی به خرید ویلا در چمستان

وضعیت خرید ویلا در چمستان

آن‌چه سبب شده خرید ویلا در چمستان کساد باشد

چمستان از دیگر شهرهای شمالی کشور است، هم‌چون نوشهر و متل‌قو، مثل رویان و نمک‌آبرود. اما میان چمستان با شهرهای مذکور تفاوت‌های فاحشی وجود دارد، آن زمان که نام نمک‌آبرود به میان می‌آید، همه خرید ویلا در این منطقه را به ضرس قاطع پیشنهاد می‌دهند و آن را معامله‌ای پرسود خطاب می‌کنند، هنگامی که عنوان می‌کنید خواهان خرید ویلای نوشهر هستید کمتر کسی است  با شما مخالفت کند یا از خرید دلسردتان نماید، اگر بگویید قصدتان خرید ویلا در رویان است باز هم آن چه از سوی اطرافیان می‌شنوید بی‌تردید تأیید و تشویق است.
چمستان اما گویی شرایطش فرق دارد، به رغم این که چمستان نیز از شهرهای مازندران است با این حال خرید و فروش ویلا در آن کساد است و طرفداران زیادی ندارد. در ادامه دلیلش را خواهیم گفت، با ما همراه باشید.

 

 

خرید انواع ویلا ساحلی در شمال

 


موقعیت جغرافیایی چمستان

همان‌طور که اشاره کردیم چمستان از شهرهای استان مازندران است، در غرب این استان جای خوش کرده و به عنوان شهری در شمال کشور سرسبز است و بکر. به عقیده قدیمی‌ها نام چمستان در گذشته چمازستان بوده که دلیلش به رشد زیاد سرخس در این منطقه بر می‌گردد. برخی دیگر اما چمنستان را به عنوان نخستین نام این دیار معرفی می‌کنند و علت چنین نام‌گذاری را وجود چمن‌های عدید می‌دانند. آن زمان که از آمل حرکت می‌کنید و راهی چمستان می‌شوید به وفور بنگاه‌های املاکی می‌بینید که مبالغه‌آمیز خرید ویلای چمستان را تبلیغ می‌کنند و از مزایایش می‌گویند حال آن که واقعیت جز این است.

 

کسادی فروش ویلا در چمستان

 


در چمستان ویلا بخریم؟

حتما شما هم با شنیدن نام شمال زیباترین تصاویر را به خاطر می‌آورید، قطعا خود را در میان بوته‌های تمشک و درختان سر به فلک کشیده متصور می‌شوید، نم نم باران را در ذهنتان مجسم می‌کنید و خرید ویلایی ولو کوچک را در شمال نعمتی بزرگ می‌پندارید. ما نیز با شما هم عقیده‌ایم شمال بکرترین طبیعت را دارد و دنج‌ترین جای ایران است. همه چیز خوب و قشنگ پیش می‌رود تا با افرادی مواجه می‌شوید که می‌گویند "اگر فلان جای شمال ویلا بخری پولت را حرام کرده‌ای!".
شمال بی‌تردید جای زیبایی است و برای آنان که علاقمند به جنگلند و شیفته بوی ساحل، بی‌مثل است اما نه هر جای شمال و نه هر شهری از این خطه.

 

خرید ویلا در چمستان


چرا بازار ویلا در چمستان راکد است؟

نکته جالب توجه این که بیشتر ویلاهایی که در چمستان برای فروش مشاهده می‌شوند ارزانند، هر چند گران بودن هرگز ضامن خوب بودن نیست اما قیمت‌های ارزان و عجیب را هم باید محتاطانه قبول کرد. در چمستان تبلیغاتی را می‌بینید که با حروف بزرگ فروش ویلایی مجهز را تنها به ازای 30 میلیون پول وعده می‌دهند یا خریدار ویلای شمال را ترغیب می‌سازند ویلا را چشم بسته قبول کند. می‌گویند ویلا خوش ساخت است و بهتر از آن را هرگز نمی‌توان پیدا کرد. گاها فروشنده از ویلای ساخته شده با بهترین مصالح می‌گوید اما وقتی به سر وقتش می‌روید متوجه می‌شوید از کمترین امکانات هم بی‌بهره است. برخی اوقات یک ویلای جنگلی به شما معرفی می‌کنند حال آن که این ویلا جایگزین باغی پر محصول بوده است، باغ را پرپر کرده‌اند و ویلا را بالا برده‌اند.


اما به بحث اصلی برسیم، ویلاهای موجود در چمستان اغلب فاقد سند هستند و در بی‌کیفیت‌ترین حالت ممکن ساخته شده‌اند. برخی‌ها که گویا خود را خیلی زرنگ فرض کرده‌اند، ویلا کانکسی با کمترین امکانات می‌سازند آن‌گاه به خریدار وعده می‌دهند که با تنها 30 میلیون تومان پول می‌توانند چنین ویلای با ارزشی را خریداری کنند حال آن که این ویلا ارزشش کمتر از این حرف‌هاست. بگذریم که حتی برخی از این کانکس‌ها فاقد سند و اعتبارند. بیشتر ویلاهایی که در چمستان ساخته شده‌اند علاوه بر این که با استانداردهای ویلاسازی بیگانه‌اند و با مصالح مرغوب کاملا مغایر، در زمین‌های وقفی احداث شده‌اند یا در بافت‌هایی که نباید.


یکی دیگر از عواملی که سبب شده فروش ویلا در چمستان راکد باشد دروغ‌هایی است که برخی مشاورین املاک سر هم می‌کنند تا خریدار را مجاب به خرید نمایند. به عنوان مثال برخی‌ها ویلا را واقع در شهرک‌هایی امن با نگهبانی‌های 24 ساعته معرفی می‌کنند حال آن که خریدار به هنگام مراجعه متوجه می‌شود نه خبری از شهرک است و نه اثری از نگهبان.

عده‌ای از واسطه‌های ملکی از عدم آگاهی خریدار ویلای شمال سوء استفاده می‌کنند یا اصل موضوع را چنان دور می‌زنند که خریدار متوجه نمی‌شود و آن را حقیقتی راستین فرض می‌کند، مثلا برخی مشاورین ویلاهایی دایر در زمین‌های وقفی را به شما پیشنهاد می‌دهند و آن‌گاه که یادآور می‌شوید چنین زمین‌های موقوفی هستند در پاسخ می‌گویند این منطقه بحثش جداست و خانه‌هایش وقفی نیست! در چمستان به وفور ویلاهایی مشاهده می‌شوند که در زمین‌های کشاورزی احداث شده‌اند، بسیاری از اراضی و باغ‌ها جایشان را به ویلاهای غیراستاندارد و مشکل‌دار داده‌اند، ویلاهایی که هیچ نشانی از اصول مهندسی ندارند. البته این همه ماجرا نیست و گاها ویلاهایی را مشاهده می‌کنید که کاملا به هم چسبیده‌اند و مفهوم ویلا را زیر سؤال برده‌اند.


در چمستان ویلاهای زیادی وجود دارد که از فضای سبز و آن تصوری که از شمال داریم بی‌بهره‌اند. ویلا در منطقه‌ای خشک ساخته شده، جایی که نه نشانی از طبیعت بکر است و نه حتی سکنه و ویلایی دیگر. طبیعی است که چنین ویلایی خریدار نخواهد داشت. برخی از زمین‌های چمستان امکان تغییر کاربری ندارند، برخی فاقد سند و مجوز ساخت هستند، برخی در بافت‌های صحیح احداث نشده‌اند، تعدادی از نعمت برق و آب و گاز بی‌بهره‌اند خلاصه همه این عوامل دست به دست هم داده‌اند تا بازار ویلا در چمستان کم رونق باشد و حتی ویلاهایی که با نظارت کافی بالا رفته‌اند نگاه خریداران را به خود جلب نکنند.

 

رکود ویلا در چمستان


صحبت پایانی

نمی‌گوییم در چمستان ویلا نخرید یا هر ویلای چمستان را رد کنید، چمستان روزی از شهرهای پررونق فروش ویلا بوده است، با این حال هر ویلایی را انتخاب نکنید و هر ارزانی را خوب نپندارید. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد از یک مشاور املاک حاذق و آشنا با تمام مناطق شمال کمک بگیرید.