فروش ویلا در شمال، بانیان مسکن

فروش ویلا و خرید ویلا در شمال (ویلای ساحلی، ویلای جنگلی)

خرید زمین شمال و نکات کاربردی

اگر تصمیمتان برای خرید زمین شمال قطعی است بخوانید

هر آن‌چه نیاز است قبل از خرید زمین در شمال بدانید

امروز به سراغ خرید زمین در شمال آمده‌ایم، کاری که به عقیده برخی‌ها دشوار و از نگاه ما ساده است. بی‌تردید خرید زمین شمال با "اما و اگر" هایی گره خورده و نیازمند توجهی ویژه و دانشی به روز است. ما نیز با شما هم عقیده‌ایم که تشخیص قانونی بودن زمین گاهی آسان نیست، شاید تجربه می‌خواهد و گاهی تخصص. با این حال بر آن شدیم در این نوشته مهم‌ترین نکات را تشریح کنیم با این امید که در این مسیر ولو اندک همراه‌تان باشیم.

 

انواع زمین‌های موجود در شمال کشور

خرید زمین شمال


قرار است زمینی در شمال خریداری کنید، ممکن است بخواهید زمین را در آینده به ملکی ابدی بدل سازید یا زمین را به عنوان سرمایه‌ای ارزشمند خریداری نموده و بعدها با قیمت گران‌تر به فروش برسانید. قصدتان هر آن چه باشد نیاز است بدانید زمین‌های این خطه بر سه نوع دلالت دارند.
زمین شمال ممکن است زراعی، باغات و یا مسکونی باشد. زمین زراعی که کنترل و نظارت آن بر عهده جهاد کشاورزی است همان گونه که از نامشان بر می‌آید در بافت‌های زراعی واقع شده و بخش اعظمی از کل زمین‌های واقع در شمال کشور را تشکیل می‌دهد. لازم به توضیح است که امکان تغییرکاربری این نوع زمین وجود ندارد، به عبارتی نمی‌توان برای این زمین جواز ساخت گرفت، آپارتمانی در آن ساخت یا خانه‌ای در زمین مزبور احداث نمود، ضمن این که بالا بردن دیوار چینی در این زمین کاملا ممنوع است. در ادامه نوع کاربری زمین‌های شمال را مفصل‌تر توضیح خواهیم داد.
دیگر زمین‌ها که نظارت‌شان به دست منابع طبیعی سپرده شده، زمین باغات می‌باشد و خریدار می‌تواند بعدها نوع کاربری زمین را تغییر دهد مشروط بر آن که مبلغی را به عنوان جرائم پرداخت نماید.
نوع سوم که زمین مسکونی نامگذاری می‌گردد کمترین حجم از زمین‌های موجود در شمال را شامل می‌شود، خریدار چنین زمینی می‌تواند جواز ساخت کسب کند و آپارتمان و ویلای مورد نظرش را در این زمین بالا ببرد. این زمین مختص ساخت واحد مسکونی است.

عموما به هنگام خرید زمین شمال با واژه‌هایی همچون زمین جنگلی یا ساحلی نیز مواجه خواهید شد مقصود از این دو عبارت، زمین‌هایی هستند که در جوار جنگل و یا ساحل قرار گرفته‌اند. هر کدام از این‌ها در زمره یکی از سه مورد بالا جای خواهد گرفت، بدین معنا که زمین ساحلی می‌تواند مسکونی باشد و مناسب برای ساخت، می‌تواند از نوع باغات قلمداد گردد و یا حتی زراعی خوانده شود.

 

مروری بر انواع سند زمین شمال

انواع سند زمین در شمال


سند زمین شمال بر سه نوع است، این سند می‌تواند شورایی باشد، اصلاحات اراضی باشد و یا شش‌دانگ خطاب گردد. از این جا شروع کنیم که برخی زمین‌های مورد معامله در کشور فاقد سند قطعی هستند و تنها با در اختیار داشتن یک سند قراردادی میان خریداران و فروشندگان منتقل می‌گردند. در چنین شرایطی آن که ناظر است تا اتفاقی رخ ندهد و کسی خود را صاحب زمین جا نزند شورا و دهیاری آن محله است. به چنین سندهای قراردادی، نام "سند شورایی" اطلاق می‌شود. این سند به تأیید مهر دهیاری می‌رسد و دارای کدرهگیری و مبایعنامه جهت پیگیری است. سند صادر شده از نوع باغات و یا مشجر می‌باشد به این معنا که تاکنون ساخت و سازی در آن صورت نگرفته، چنان‌چه صاحب زمین مایل باشد کاربری زمین را به مسکونی تغییر دهد و سند مسکونی برای آن اتخاذ نماید، می‌بایست در راستای کسب جواز ساخت اقدام کند با این کار در نهایت موفق به دریافت سند تک برگ یا سند شش‌دانگ مسکونی خواهد شد.
نوم دوم از سند زمین، سند اصلاحات اراضی است. قبل از انقلاب برخی کشاورزان چنان‌چه در برهه‌ای مشخص بر یک زمین فعالیت می‌کردند می‌توانستند برای آن زمین سند بگیرند و آن را به نام خود بزنند که این نوع سند با نام اصلاحات اراضی شناخته می‌شود. این نوع سند کاملا رسمی است، می‌توان این زمین را قطعه‌بندی کرد و نهایتا به فروش رساند.
به مهم‌ترین نوع سند زمین رسیدیم، سند تک برگ که رسمی‌ترین سند حال حاضر است و چنان‌چه ملکی از این نوع سند بهره‌مند باشد بی‌تردید قابل اعتماد و مطمئن برای خرید خواهد بود.

 

قبل از خرید زمین شمال حتما استعلام بگیرید

استعلام سند زمین شمال

پیش از آن که زمین را خریداری نمایید و قرارداد را امضا کنید می‌بایست از شرایط زمین استعلام بگیرید تا اطمینان حاصل کنید زمین مورد نظر فاقد مشکل است، درون بافت قرار دارد و کاملا قانونی است. (همین جا اضافه کنیم که زمین را در صورتی خارج از بافت می‌نامند که هیچ نوع کاربری برای آن تعریف نشده باشد، به عبارتی هیچ استفاده‌ای از این زمین نشود و دارای کاربردی نباشد. چنین زمین‌هایی ممکن است بعدها با روی کار آمدن طرح هادی جدید به داخل بافت آمده و شرایط‌شان تغییر کند که گاهی این تغییر نیازمند گذشت ده سال زمان است!). استعلام مزبور قابل دریافت از طریق دهیاری‌هاست هرچند می‌توانید از فروشنده نیز ارائه استعلام را خواستار شوید.

پس از آن که استعلام را مشاهده کردید و مطمئن شدید کاربری زمین همان است که مدنظر شماست می‌توانید قرارداد را امضا کنید و رسما ملک را به نام خویش بزنید. این مبایعنامه می‌بایست توسط مشاور املاک تنظیم گردد و دارای مهر شورا و البته کدرهگیری باشد. چنان‌چه به هنگام خرید زمین شمال مطلع شدید سند فاقد مهر شورا و یا کدرهگیری است بدانید این سند قانونی نیست و قابل استناد نخواهد بود. اما چنان‌چه مراحل مذکور را گام به گام طی کنید در نهایت موفق به خرید زمینی سالم و کاملا قانونی در شمال خواهید شد، زمینی که مالکش از نظر قانونی و رسمی شما هستید.

پس از آن که صاحب این زمین شدید می‌توانید در راستای تهیه سند تک برگ و احداث ویلا در زمین مذکور اقدام نمایید.

 

صحبت پایانی
پیش از آن که بحث را به پایان ببریم یک نکته را تشریح کنیم. قبل از خرید زمین شمال حتما هدفتان از این کار را تعیین کنید. پیش‌تر اذعان نمودیم زمین‌ها ممکن است درون بافت و یا خارج از بافت شهری باشند و تصریح کردیم چنان‌چه ویلا خارج از بافت باشد کاربری برای آن تعیین نشده و قابل استفاده نیست، نمی‌توان در چنین ویلایی ساختمان بالا برد یا ویلا احداث کرد، از این رو اگر هدفتان تنها سرمایه‌گذاری است با توجه به قیمت ارزان زمین‌های خارج بافت شاید گزینه بدی برای انتخاب نباشد چرا که اگر پس از مدتی داخل بافت بیاید به سود خوبی خواهید رسید هر چند این بازه زمانی می‌تواند از یک سال تا ده سال متغیر باشد. اما اگر مایلید زمین شمال بخرید با این هدف که به ساخت ویلا، آپارتمان یا... بپردازید بی‌تردید زمین داخل بافت شهری بهترین انتخاب خواهد بود و هرگز نباید آن را از دست داد.