فروش ویلا در شمال، بانیان مسکن

فروش ویلا و خرید ویلا در شمال (ویلای ساحلی، ویلای جنگلی)

شهرک در شمال از طراحی تا اجرا؟

بررسی دقیق شرایط طراحی شهرک


چگونه شهرک مسکونی طراحی کنیم؟

 

در این مقاله بانیان مسکن (پیشتاز خرید ویلا و فروش ویلا در شمال ایران) به سراغ شهرک‌های مسکونی آمده‌ایم، بی‌تردید نام شهرک برای شما نیز واژه‌ای است مأنوس و آشنا. تصمیم داریم امروز در این خصوص بحث کنیم که شهرک تداعی کننده چه مفهومی است و طراحی شهرک نیازمند چه اصول و قواعدی است، مایلیم به این نکته بپردازیم که چگونه می‌توان شهرکی طراحی کرد مناسب برای زندگی و شایسته برای گذران امور؟
لطفا با ما همراه باشید.

 

خرید انواع ویلاهای ساحلی در شمال

 

تعریفی ساده از شهرک مسکونی

احتمالا شما هم از آن دست انسان‌ها هستید که با دیدن کلمه "شهرک"، بلادرنگ می‌گویید همان شهرِ کوچک. قبل از این که چنین تعبیری را تصدیق کنیم و مُهر تأیید بر آن بزنیم بهتر است به تمثیل متوسل شویم و پای کلمه‌هایی هم‌چون شهرک غرب را به میان بکشیم یا گذری داشته باشیم بر شهرک اکباتان.

خوب می‌دانیم شهرک امید، یک شهرِ کوچک جدا نیست یا از یک آبادی متمایز حکایت ندارد، شهرک غرب هم به همین صورت است و شهرک اکباتان نیز مفهومی مشابه را تداعی می‌کند.
همه این‌ها را گفتیم تا به این نتیجه کلی برسیم که واژه شهرک از آن دست واژه‌هایی است که نمی‌شود همان ابتدا یک مساوی روبرویش گذاشت و با خط درشت نوشت: شهرِ کوچک!
گاهی شهرک به محله جدیدی در یک منطقه برمی‌گردد، محله‌ای که چون جمعیت زیادی در چنته دارد و امکانات درخوری در اختیار، با اسم کوچک "شهرک" صدایشان می‌کنند.

 

اما دلیل طراحی شهرک چیست؟

 

دلیل طراحی شهرک چیست؟

 

دلیل طراحی شهرک چیست؟
مدتی است شاهد ماراتنی عجیب بر سر مهاجرت به شهرها هستیم، عاملی که شهرها را با محدودیت‌های جدی دست به گریبان ساخته است. انفجار شهرها از یک سو و دشواری فراهم ساختن زیرساخت‌های لازم از سوی دیگر سبب شده مفهوم جدیدی پا به عرصه بگذارد و لباس واقعیت به تن کند که "شهرک مسکونی" نام دارد، واژه‌ای که به طراحی صدها شهرک جدیدی منتهی گردیده و سبب شده ما و شما گرد هم بیاییم، مفهومش را به چالش بکشیم و از ضرورتش سخن بگوییم.

 

طراحی شهرک با دید دسترسی به مسکن ارزان
هدف‌های دیگری هم هستند که پشت طراحی شهرک مسکونی مستور مانده‌اند، هدفی هم‌چون اکتساب یک سقف ارزان.

گاها هزینه بالای خرید مسکن به ویژه در کلان شهرها مسئولان را درصدد می‌سازد تا با طراحی شهرک مسکونی، فرصت خرید یا اجاره ارزان واحد مسکونی را در اختیار مردم بگذارند. زمانی که از شهرک می‌گوییم آن‌چه در وهله نخست در ذهن نقش می‌بندد یک فضای جمعی است با این حال کاملا خصوصی است و شخصی، بطوری که زمینه تجربه یک زندگی آسوده و بی‌دغدغه را برایتان فراهم سازد.

 

خرید شهرک مسکونی

 

چگونه شهرک مسکونی طراحی کنیم؟

حال که ضرورت طراحی شهرک مسکونی را با هم مرور کردیم و اهمیتش را یادآور شدیم بهتر است موضوع نحوه طراحی شهرک را به میان بکشیم و به این پرسش پاسخ دهیم که "چگونه می‌توان به طراحی یک شهرک مسکونی پرداخت؟"

ماده 14 از قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، در این خصوص تدوین شده است.

همه چیز از این جا شروع می‌شود که درخواست کننده (آن‌که مایل است به طراحی شهرک مسکونی بپردازد و شهرکی جدید بنا کند)، می‌بایست درخواستش را مکتوب به دست سازمان مسکن و شهرسازی برساند اما با چند مدرک.

نیاز است متقاضی دلیل طراحی شهرک را قید نماید و درخصوص ضرورت احداث چنین شهرکی دلایلی قانع کننده ذکر نماید، لازم است مدارکی ارائه دهد مبنی بر این که زمین انتخاب شده به حیث بافت و ساختار شرایط مورد نیاز جهت طراحی شهرک جدید را داراست و می‌توان برای ساخت شهرک روی آن حساب کرد. متقاضی باید درخصوص هم‌خوانی شرایط شهرک جدید با شهرک‌هایی که پیش از آن احداث شده، مدارکی ارائه نماید و تمام اسناد را به دست سازمان مسکن و شهرسازی برای بررسی برساند.

محلی که برای طراحی شهرک در نظر گرفته می‌شود می‌بایست توسط وزارت نیرو یا زیرمجموعه‌هایش، مورد تأیید باشد از این نظر که منطقه مزبور برای تأمین انرژی‌هایی چون برق ساکنان با مشکلی گلاویز نخواهد بود.

این ویژگی را در شرایط مختلفی می‌سنجند به عنوان مثال با توجه به این که قرار است چه جمعیتی از افراد در شهرک احداث شده زندگی کنند مواردی از این قبیل را در نظر می‌گیرند و وزارت نیرو تنها در صورتی اجازه طراحی شهرک در منطقه مورد نظر را صادر می‌کند که از این حیث، تأییدیه لازم را گرفته باشد.

 

طراحی شهرک مسکونی و بایدها و نبایدها
بر سر طراحی شهرک مسکونی جدید نیز بایدها و نبایدهایی قرار گرفته‌اند و اما و اگرهایی ایستاده‌اند.

پیش از آن که مجوزی ارائه گردد مبنی بر این که متقاضی می‌تواند طراحی شهرک را استارت بزند و آغاز کند، زمین را از حیث قانونی رصد می‌کنند و به دقت مورد بررسی قرار می‌دهند، به عبارتی با دقت وارسی می‌کنند که زمین انتخاب شده جزو آن‌هایی نباشد که نیازمند اصلاحات است، یا از آن دست زمین‌هایی نیست که در اختیار دولت قرار دارد و به عنوان یک زمین ملی بدان نگاه می‌شود.

چنان‌چه متقاضی درخواست طراحی شهرک مسکونی را در زمینی ارائه دهد که چنین شرایطی را داراست، می‌بایست پیش از آن که طراحی شهرک به مرحله اجرا برسد و عملی گردد، در راستای اخذ مجوزهای لازم گام بردارد تا بتوان از زمین به عنوان نمونه‌ای که هیچ منع قانونی ندارد جهت بالا بردن شهرک مسکونی استفاده نمود.

 

طراحی شهرک مسکونی و بایدها و نبایدها

 

نکته‌ای مهم در خصوص طراحی شهرک
از دیگر نکاتی که گفتنش مهم و ضروری است این می‌باشد آن که موظف می‌شود طراحی شهرک را آغاز کند و به پایان برساند بایستی بر برخی نکات اشراف کامل و تسلط بالا داشته باشد.

به عنوان نمونه، آن‌چه قرار است تحت نام شهرک مسکونی به همگان معرفی گردد لازم است دارای امکاناتی چون فضای سبز باشد، مسجد داشته باشد و از حیث مؤسسه‌های آموزشی نیز مجهز به نظر برسد. لازم به توضیح است که هزینه ساخت چنین امکانات و ارائه این قبیل تجهیزات با خود متقاضی است ضمن این که چنین فردی می‌تواند بالا بردن دیگر قسمت‌ها را به سازمان‌هایی که در این زمینه دستی بر آتش دارند و به اصطلاح کار کشته‌اند واگذار نماید، در این صورت است که در نهایت از منطقه‌ای تحت نام شهرک مسکونی پرده برداشته می‌شود که به مثابه یک شهرِ کوچک، پتانسیل‌های زیادی دارد و امکانات عدیدی.

 

صحبت پایانی
آن‌جا که از شهرک مسکونی سخن به میان می‌آید مقصود محله‌ای است جدید، جایی که برای به جریان در آوردن یک زندگی ساخته شده است. زمانی که از طراحی شهرک مسکونی صحبت می‌کنیم منظورمان این است که چنین اقدامی لازمه‌اش مقید بودن به برخی اصول است و پشت سر گذاشتن یک‌سری قواعد، نیاز است با ارگان‌های ذیربط در ارتباط بود و با سازمان‌های تعیین شده "باید" ها را مرور کرد تا نتیجه نهایی، شهرکی باشد مناسب برای آغازِ یک زندگی.

 

چه قصد خرید ویلا یا فروش ویلا دارید و یا به دنبال یک آپارتمان در شمال کشور می گردید بانیان مسکن با سابقه طولانی و تجربه کافی در خدمت شماست