فروش ویلا در شمال، بانیان مسکن

فروش ویلا و خرید ویلا در شمال (ویلای ساحلی، ویلای جنگلی)

قیمت تمام شده ساخت ویلا در شمال در ابتدای سال 98

میانگین هزینه ساخت ویلا در شمال به چه عواملی وابسته است

عوامل متعدد بسیاری در قیمت ساخت ویلا در شمال ایران موثر هستند. در این مقاله بانیان مسکن سعی داریم به بررسی موارد کلی آن بپردازیم. قیمت تمام شده ساخت ویلا به طور کلی به موارد زیر بستگی دارد:

 1. خرید زمین
 2. اخذ جواز ساخت
 3. مراحل ساخت ویلا
 4. هزینه ساخت و ساز
 5. هزینه جانبی ساخت ویلا
 6. نکات مهم در ساخت ویلا

 

1- هزینه خرید زمین در شمال

 

هزینه خرید زمین در شمال

 

خرید زمین در هر منطقه‌ای از شمال، بنا به سلیقه فرد می‌باشد و ما در این خصوص مناطق شمال را به درجات 1، 2 و 3 تقسیم نمودیم و هر منطقه‌ای قیمت مشخص خود را دارد.
برای خرید زمین در شمال همان‌طور که گفتیم کاملا سلیقه‌ای و بسته به بودجه فرد داشته و باید خاطر نشان کرد در کمترین حالت می‌توان زمینی مستقل و خارج از بافت با سند شورایی در ضلع جنوبی جاده و در محیطی جنگلی با قیمتی در حدود متری 400 هزار تومان انتخاب نمود و یا زمینی در قسمت شمالی جاده و در شهرک لوکس ساحلی با دارا بودن سند مالکیت ششدانگ و امتیازات کامل و آماده ساخت را با متری در حدود 12 میلیون تومان برگزید.
توجه؛ البته هر چه قدر متراژ زمین کوچک‌تر باشد و یا به ساحل و دریا نزدیک‌تر باشد از قیمت بیشتری برخوردار است، در ضمن قیمت‌های فوق مربوط به سال 1398می‌باشد و در سال‌های گذشته امکان خرید ارزان و نصف قیمت چنین زمین‌هایی در شمال وجود داشت.

 

ویژگی خرید یک قطعه زمین مناسب در شمال چیست؟

برای خرید زمین در شمال توجه به مواردی چون موقعیت مکانی مناسب منطقه، شمال جنوبی بودن زمین، ابعاد مناسب زمین، قرارگیری ملک در محیط بومی یا غیر بومی، امنیت منطقه، داشتن اسناد کامل مالکیت، امتیازات موجود نظیر برق- گاز- آب، دسترسی آسان به جاده آسفالت، مستقل یا شهرکی بودن و در نهایت این‌که اطراف یا جایی واقع نباشد که از آن در سایت بانیان مسکن به عنوان زمین یا ویلاهایی در شمال که باید از آن‌ها دوری کرد یاد شده است.

 


2- دریافت مجوز ساخت؛

مورد بعدی هزینه‌های کلی ساخت ویلا در شمال اخذ مجوز ساخت می‌باشد که مراحل و پیگیری‌های خاص خود را دارد که در شهرها و روستاهای مختلف شمال کمی متفاوت است و ما در  نحوه اخذ مجوز ساخت در شمال از آن یاد کردیم.
نکته؛ بهتر است زمینی انتخاب نمایید تا دارای مجوز ساخت بوده و شما را از صرف هزینه و زمان بی‌نیاز نماید.

 


3- مراحل ساخت ویلا؛

 

مراحل ساخت ویلا

 

بعد از مرحله فوق که اخذ مجوز ساخت برای زمین است نوبت به مراحل ساخت می‌رسد و ما در قسمت مراحل ساخت ویلا از صفر تا صد توضیح مختصری دادیم که شامل مرحله اول یعنی سفت‌کاری است که به خاک‌برداری- فنداسیون- اسکلت- دیوارچینی- تعبیه درب و پنجره می‌باشد.


مرحله بعدی نازک‌کاری است که به کلیه اعمال طراحی داخلی ویلا بعد از دیوارچینی تا اتمام نصبی جات اعم از کابینت، تاسیسات برقی، لوله‌کشی، داکت گذاری تا نصب کامل کلید پریزها، چراغ‌ها، آیفون، دتکتورها و تابلوی برق است.
بعد از آن به تاسیسات مکانیکی یعنی آغاز لوله‌کشی تا اتمام نصب لوازم بهداشتی که شامل توالت ایرانی و فرنگی- لوازم گرمایش و سرمایش شامل آب‌گرمکن، کولر، رادیاتور، اسپیلت خواهد بود.

 


4- هزینه ساخت و ساز ویلا؛

مهم‌ترین مرحله که عنوان این مقاله را نیز شامل می‌شود قیمت ساخت ویلا در شمال است و ما این محاسبات را در فروردین ماه سال 1398 برای آشنایی شما عزیزان به رشته تحریر در آورده‌ایم.
همان‌طور که می‌دانید قیمت ساخت ویلا در شمال کمی متفاوت است و این تفاوت به منطقه مربوطه- مصالح و متریال منتخب- پیمانکار انتخابی یا ساخت شخصی- نقشه ویلا- ابعاد و اندازه ویلا- معمولی یا لوکس بودن ویلا-استخر، روف‌گاردن، محوطه‌سازی و هزینه‌های جانبی.... بستگی دارد و از آن به هزینه جانبی در ساخت ویلا یاد می‌شود.


توجه؛ با توجه به افزایش قیمت ارز و به طبع آن افزایش قیمت مصالح و متریال ساخت، ما شاهد گرانی 30 تا 300‎٪ بعضی از مصالح کاربردی در ساخت ویلا در سال گذشته شده‌ایم و این موضوع در قیمت نهایی ساخت ویلا در سال 1398 نیز تاثیرگذار بوده است.

به طور متوسط شما می‌توانید برای ساخت ویلا با متریال و نقشه معمولی چیزی در حدود متری 2 میلیون تومان در سال 98 هزینه کنید.

 

5- هزینه جانبی ساخت ویلا؛

هزینه‌های جانبی ساخت ویلا همان هزینه‌های پنهان و مازاد یک ویلای معمولی و متوسط خواهد بود و به شرح زیر آن را توضیح خواهیم داد.

 

الف: انتخاب سازنده یا پیمانکار

به طور کلی و متوسط می‌توان هزینه ساخت ویلای معمولی در شمال را حدود متری 1 میلیون و 550 هزار در کمترین قیمت موجود در منطقه در سال 1397-1398 دانست و فقط شامل مراحل اصلی ساخت نظیر سفت‌کاری و نازک‌کاری است و این اصل در مناطق مختلف کمی متفاوت است، با مثالی توضیح بهتر خواهیم داد.


مثال:
فرض را بر این می‌گیریم شما زمین را انتخاب و مجوز ساخت را دریافت و آماده استارت ساخت ویلایی معمولی دوبلکس در منطقه‌ای متوسط هستید.
اگر سازنده خودتان هستید که باید مبلغ فوق را در نظر بگیرید، یعنی از هزینه پیمان‌کار (شخصی که عهده‌دار ساخت ویلا به نیابت از شماست) صرف نظر کرده‌اید و می‌شود گفت که هزینه پیمان‌کار به دو صورت درصدی که معمولا از 10 تا 20 درصد متفاوت است و بسته به تجربه و کلاس کاری سازنده دارد و گزینه بعدی، پیمانکاری ساخت ویلا به ازای هر متر مربع است، یعنی به شیوه پیمان مدیریتی که در حدود متری 2 میلیون تومان تمام خواهد شد.

خلاصه:
هزینه پیمان‌کار و مجری ساخت به دو صورت درصدی و متر مربعی خواهد بود- با توجه به نوسان در قیمت ساخت ویلا و بی‌ثباتی قیمت مصالح و متریال ساخت بهترین گزینه می‌تواند ساخت درصدی ویلا برای پیمان‌کار و کارفرما باشد.

 

ب: علف‌تراشی، تسطیح، مخلوط‌ریزی، دیوارکشی زمین در صورت عدم وجود.

ج: انتخاب نقشه ویلا و طراحی و نظارت توسط مهندس ناظر، همان‌طور که می‌دانید تهیه نقشه‌ای معمولی با نقشه‌ای لوکس و مهندسی شده در مجموع حدود 30 میلیون اختلاف دارد.

س: بیمه اجباری ساختمان و کارگران ساختمانی

د: هزینه‌هایی چون محوطه‌سازی ویلا که تفاوت محوطه‌ای معمولی با محوطه‌ای کامل و شیک در حدود متری 500 هزار تومان خواهد بود.

ک: اجرات و احداث استخر داخل ویلا و یا استخر در محوطه که در حدود متری 4 تا 5 میلیون تومان بسته به متریال متفاوت خواهد بود.

ل: تفاوت متریال مازاد در مراحل سفت‌کاری و نازک‌کاری ویلا که شامل پوشش سقف، کف‌پوش‌های متنوع، اتاق‌های معمولی و مستر، جنس درب و پنجره، شیرآلات معمولی و لوکس، سیستم هوشمند یا معمولی، سیستم گرمایش و سرمایش و متریال متناسب با هزینه متفاوت، نصبیجات در سرویس‌ها مانند وان، کمد‌ها، کابینت، چراغ‌ها و کلید پریزها و ...

م؛ هزینه نصب توری آلمنیومی و حفاظ فلزی یا کرکره برقی جهت امنیت ویلا

نکته؛ موارد فوق تا زمان اتمام ساخت ویلا می‌باشد و بعد از آن چنان‌چه می‌خواهید ویلا را برای فروش معرفی کنید با هزینه‌هایی چون:

 

 1. حق‌الزحمه بنگاه جهت تنظیم قرارداد فروش
 2. دفترخانه یا محضر جهت انتقال سند
 3. دارایی و مالیات
 4. اداره ثبت اسناد و املاک
 5. تسویه حساب کامل از شهرک

 

6- نکات مهم ساخت ویلا

 1. برای ساخت ویلا باید هدف و برنامه‌ریزی مشخصی داشته باشید.
 2. ایده خود را در نقشه لحاظ کنید و با توجه به جمعیت خانواده‌تان با چرخی در اینترنت می‌توانند خواسته خود را بیابید.
 3. در انتخاب نقشه با چند کاربلد مشورت و در مجموع با سلیقه خود گره بزنید.
 4. در انتخاب سازنده به یک پیمان‌کار اکتفا نکنید و با چند سازنده مشورت و در نهایت فرد لایق و منصف را بیابید.
 5. در کار خساست به خرج ندهید و سعی در انتخاب بهترین‌ها داشته باشید.
 6. قبل از هر کاری با پیمانکار قرارداد ببندید و در قرارداد جزییات، خواسته و متریال خود را از صفر تا صد قید نمایید.
 7. در قرارداد پیمانکار را ملزم و موظف به تعهدات و خواسته خود نمایید.
 8. حتما ساختمان را بیمه نمایید
 9. در شمال از سازه بتنی یا فلزی سعی کنید استفاده نمایید.
 10. سعی کنید نورگیر و چشم‌انداز مناسب در نقشه لحاظ گردد.


صحبت پایانی بانیان مسکن
قیمت ساخت ویلا همان‌طور که به آن اشاره داشتیم به موارد فوق بستگی دارد و شما قبل از اینکه به فکر ساخت و هزینه تمام شده ساخت ویلا باشید تحقیقی در خصوص محله و منطقه مدنظر، آداب و فرهنگ بومیان، اسناد و مدارک زمین معرفی شده برای ساخت و چشم‌انداز طبیعی و اقتصادی داشته باشید.