فروش ویلا در شمال، بانیان مسکن

فروش ویلا و خرید ویلا در شمال (ویلای ساحلی، ویلای جنگلی)

انواع سند ملک و تفاوت‌ اسناد ملکی

مروری بر انواع سند ملکی
 

آن‌چه در این مقاله از نظر خواهیم گذراند، انواع سند ملکی است. با ما باشید تا از سند مشاع بگوییم و سند تک برگ را از نظر بگذرانیم، سند تفکیکی را تشریح کنیم و سند عرصه و عیان را مرور نماییم. دعوت می‌کنیم تا انتها بانیان مسکن را همراهی نمایید.

 

 

خرید انواع ویلاهای ساحلی در شمال

 

 

مروری بر انواع سند ملکی
 

سند ملک چند نوع دارد و تفاوت‌هایشان از چه قرار است؟

 

نام سند ملک به چشممان تکراری است، باری این عامل را به فال نیک می‌گیریم و خود را در این مقاله گره می‌زنیم به سند که هویت و شناسنامه هر ملک و ویلایی است.

بارها برایمان پیش آمده به قصد خرید ویلا راهی بنگاه‌های معاملاتی می‌شویم اما خود را عاجز می‌یابیم در تشخیص صحت سند ملک و تردید می‌کنیم ویلای پیش رو را خریداری کنیم یا از تهیه آن اجتناب ورزیم. بی‌تردید بسیاری از مسائل حقوقی در زمینه املاک حول سند می‌چرخد و سند، نقش تعیین کننده‌ای در برد و باخت یک معامله ایفا می‌کند.

با این مقدمات به سراغ مبحث اصلی می‌رویم و انواع سند ملک را تشریح می‌نماییم.

 

از میان انواعی که برای سند ملک بر شمرده‌اند، ما نوک پیکان را به سوی مهم‌ترین‌هایش دراز کرده‌ایم و برآنیم آن‌ها را از نظر بگذرانیم. لختی با ما همراه باشید.

 

سند ملکی عرصه و اعیان

اگر از خریداران مسکن و ملک در کلان‌شهرهایی چون تهران باشید بی‌تردید بارها و ماه‌ها، چنین نامی را شنیده‌اید. مروری بر واحدهای عرضه شده در تهران و دیگر شهرهای بزرگ، حاکی از آن است که بخش اعظمی از واحدها در این مناطق، از نوع آپارتمانی هستند (دلیلش به گران بودن زمین بر می‌گردد به عبارتی سازندگان و انبوه سازان ترجیح می‌دهند در کمترین فضا، برج‌های بلند و کوچک متراژ احداث کنند)، که ساختشان در زمین‌هایی با وسعت معین صورت می‌گیرد.

چنین واحدهایی دارای سند عرصه و اعیان هستند. سؤالی که در این جا مطرح می‌شود این است که سند عرصه چیست و سند اعیان کدام است؟

 

سند عرصه چیست و سند اعیان کدام است؟
 

سند مربوط به زمینی که ساخت آپارتمان در آن محقق شده است به عنوان سند عرصه شناخته می‌گردد و سندی که متعلق به واحدهای احداث شده در زمین است، سند اعیان خطاب می‌شود. از این رو اغلب واحدهای آپارتمانی که در کلان‌شهرها مشاهده می‌شوند دارای سندی هستند که سند عرصه و اعیان نام می‌گیرند.

 

سند ششدانگ عرصه عیان

سند ملکی شش دانگ

 

وقتی نام سند ملکی شش دانگ به میان می‌آید، مقصود کدام نوع سند ملکی است؟
 

ناگفته پیداست واژه شش دانگ به مالکیت تمام و کمال اشاره دارد، به عبارتی زمانی که نام سند شش دانگ مطرح می‌شود، مقصود سندی است که تماما به نام یک شخص می‌باشد و فرد دیگری در مالکیت آن ملک، شریک نیست.

از معتبرترین سند ملکی، سند شش دانگ است که در میان همگان به رسمیت شناخته می‌شود و در تمام مراکز دارای اعتبار است. پیش‌تر در خصوص سند شش دانگ و علت این نام‌گذاری صحبت کرده‌ایم، بار دیگر تأکید می‌کنیم واژه شش دانگ به معنای شش جهت است و این گونه برداشت می‌شود که تمام جهات یک ملک از شمال و جنوب تا غرب و شرق و بالا و پایین ملک را در بر می‌گیرد و فرد دیگری در این ملک سهم و نقشی ندارد.

(یادمان باشد دو واژه بالا و پایین، طبقات بالایی و زیر زمین ملک را نشانه می‌گیرند و مقصود از این دو کلمه فضای بالا و پایین ملک است).

 

سند ملکی تفکیکی

این نوع سند ملک، بر خلاف سند شش دانگ، سندی است که برای املاکی با چند قسمت که هر قسمت در اختیار یک مالک است، در نظر گرفته می‌شود. قسمت‌های تقسیم شده این ملک هر کدام دارای یک سند می‌باشند، سندهایی که از هم تفکیک شده و اطلاعات صاحبان و مالکان هر قسمت را در بر می‌گیرند.

لازم به توضیح است که هر کدام از سندهای مذکور از نظر حقوقی کامل مطمئن بوده و قابل استناد هستند و تنها در موارد مشارکتی و برای املاکی که مشترک خریداری می‌شوند، استفاده می‌گردند.

 

سند ملکی تک برگ

قدیم‌ترها، هر ملک دارای سندی بود که برخی آن را دفترچه‌ای می‌خواندند و گروهی نامش را چند برگ می‌گذاشتند. در حالی که سندهای قدیمی حاصل گردآوری چندین برگ در کنار هم بودند، سندهای امروزی تنها یک برگ را شامل می‌شوند.

این نوع سند ملک، از سوی نهادهای رسمی کشور طراحی شده و به تأیید رسیده‌اند، لذا به همراه داشتن آن‌ها نشان می‌دهد آن چه در دست داریم کاملا رسمی است و می‌توان به آن استناد کرد. طراحی این نوع سند ملکی به نحوی رقم خورده که در وهله اول می‌توان آن چه در آن درج شده است را به سهولت و راحتی خواند و در گام بعد، اصالتش را تأیید نمود و از صحت و سقمش خاطرجمع شد.

سند تک برگ

 

از جمله مزایایی که برای سند تک برگ برشمرده‌اند این است که می‌توان به سادگی آن را نزد خود نگه داشت، ضمن این که امکان گم شدن صفحاتش بسیار کم‌رنگ است.

 

سند ملکی مشاع

این بار با سندی روبرو هستیم که مشاع نام می‌گیرد. نخست مشاع را از نظر لغوی زیر ذره بین می‌بریم و سپس پیرامون سند ملکی مشاع به بحث می‌نشینیم.

مشاع در لغت یعنی شراکت. درست زمانی که ملکی دارای چندین مالک است، سندی که برایش در نظر گرفته می‌شود، مشاع خطاب می‌گردد. زمانی که سند را میان چندین شریک، به نوعی تسهیم می‌کنند و به اشتراک می‌گذارند، سند ملک در زمره سند مشاع قرار می‌گیرد.

لازم به توضیح است که در مواردی که سند ملک از نوع سند مشاع است، تمام قسمت‌های مربوط به آن ملک، متعلق به تمام شرکاء می‌باشد (این مهم‌ترین تفاوتی است که می‌توان میان سند مشاع و سند تفکیکی برشمرد چرا که در نوع تفکیکی هر مالک تنها صاحب یک قسمت ملک است).

 

نکته؛
باید خاطر نشان کرد بیشتر شهرک‌های بزرگ و شناخته شده ویلایی در شمال دارای سند مشاع می‌باشند.

 

با توجه به این که همه شریکان، مالک اصلی همه قسمت‌های این ملک هستند، معامله و خرید و فروش چنین ملکی با اما و اگرهای بیشتری گره خورده و نیازمند توجه دقیق‌تری است.
 

سند ملکی بنچاق، باز هم پای گذشته در میان است

مدتی است مدیریت اسناد به صورت الکترونیکی صورت می‌گیرد و همه امور یک‌پارچه و از قاب رایانه، اتفاق می‌افتند. اگر کمی به عقب برگردیم، زمانی که از الکترونیکی شدن خبری نبود، قراردادها به صورت دستی و به شکل توافقی میان گروهی از افراد ثبت و تأیید می‌شدند.

زمانی که قراردادهایی را می‌نوشتند برای آن که مهر تأیید پای آن بزنند و صحتش را به تأیید برسانند نزد عالمان و صاحب نظران می‌رفتند و لحظه‌ای که نوشته‌های مکتوب را به تأیید این افراد می‌رساندند آن سند، از نظر همگان مقبول و پذیرفتنی بود. به زعم این که تعداد این نوع سند ملکی رو به نزول است با این حال کماکان در مناطقی رایج است و نزد مراجع قانونی قابل استناد قلمداد می‌شود.

 

آن‌چه لازم است درباره سند ملکی رهنی بدانیم

 

گاها برای خرید واحدهای مسکونی به حمایت و تسهیلات بانکی نیاز داریم. و این موضوع را در سوالی با عنوان این که آیا با وام اوراق مسکن می‌توان صاحب ویلا در شمال شد توضیح داده‌ایم.
به عبارتی لازم است سند ملک را در رهن بانک بگذاریم تا بتوانیم از ظرفیت‌های بانکی بهره‌مند گردیم. این سند تا اتمام اقساط بانک در تصرف بانک باقی می‌ماند و امکان آزاد کردنش میسر نیست.
چنان‌چه دریافت کننده تسهیلات از پرداخت اقساط وام عاجز باشد، امکان پس گرفتن سند وجود نخواهد داشت و بانک می‌تواند آن ملک را صاحب شود.

 

سند رهنی

 

سند ملکی منگوله دار

سند ملکی دارای منگوله را سند ملکی منگوله دار می‌نامند، این ساده‌ترین تعریفی است که یک سند ملکی منگوله دار را تشریح می‌کند. سندهایی که با یک نخ و تکه‌ای سرب مشاهده می‌شوند، سند منگوله دار هستند، ضمن این که چنین سندی به واسطه همین تکه سرب پلمپ شده، اعتبار و صحتش تأیید می‌شود و این اطمینان را می‌دهد که آن‌چه در دست است یک سند ملکی مطمئن و معتبر می‌باشد.

 

سند منگوله دار

 

صحبت پایانی

آن‌چه با هم مرور کردیم مهم‌ترین انواع سند ملکی بود. امید است با شنیدن نام اسناد ملکی، آن‌چه در این مقاله مرور شد را به خاطر آورید و بتوانید در زندگی واقعی ولو اندک از آن بهره ببرید.

 

پیشنهاد بانیان مسکن

چنان‌چه ملک یا ویلای شما در شمال فاقد سند بوده و تمایل به گرفتن سند دارید و از مراحل و شرایط اخذ سند اطلاع کافی ندارید می‌توانید مقاله مرتبط با این موضوع یعنی چگونه برای ویلای شمال خود سند بگیریم را مطالعه و یا با پرسنل شرکت بانیان مسکن که تجربه کافی در گرفتن سند در مناطق مختلف شمال را دارند مرتبط و درخواست خود را مطرح نمایید.