فروش ویلا در شمال، بانیان مسکن

فروش ویلا و خرید ویلا در شمال (ویلای ساحلی، ویلای جنگلی)

ویلا داخل بافت یعنی چه؟

مقدمه‌ای بر ویلای داخل بافت و ویلای خارج بافت

ویلا داخل بافت و ویلای خارج بافت، همان هدفی است که در این مقاله دستمان را به سویش دراز کرده‌ایم تا جزئیاتش را با هم مرور کنیم و پیرامون مزایایش صحبت نماییم. چنان‌چه تا انتها همراهمان باشید طرح هادی را خواهید شناخت و ضرورتش را متوجه خواهید شد.

 

 

خرید انواع آپارتمان در شمال

 

 

از طرح هادی خواهیم گفت، از ارتباطش با ویلای داخل بافت
به کررات واژه داخل بافت و خارج بافت را شنیده‌ایم. به سراغ این موضوع آمده‌ایم تا بار دگر آن را به چالش بکشیم و با آن دست به گریبان شویم.

داستان از این قرار است که در تاریخ 12 دی ماه سال 78، طرحی به دست دولت تصویب شد که طرح هادی روستایی نامیده می‌شود. در همان سال مقرر گردید این طرح در بازه‌ای ده ساله اجرا شود و پس از ده سال بر اساس بازخوردهای موجود و نتایج حاصله، بازنگردی و اصلاح آن در دستور کار قرار بگیرد.

اگر صاحب زمین در شمال هستید و مایلید زمین را به ویلایی مدرن تبدیل کنید نخست باید وضعیت زمین را بدانید، باید متوجه شوید زمین داخل بافت قرار دارد یا خارج بافت. چنان‌چه بر زمین شما، برچسبِ داخل بافت، زده شود به این معناست که درون طرح هادی قرار دارد و اخذ مجوز ساخت برای آن کار بسیار ساده‌ای است. جان کلام این که دارنده زمین به سادگی می‌تواند مجوز ساخت را از نهادهای ذیربط اخذ نموده و ساخت ویلا را در دست انجام قرار دهد.

 

سؤالی که مطرح می‌شود این است که اخذ پروانه ساختمانی یا همان جواز ساخت با طرح هادی چه ارتباطی دارد و چرا تنها زمین‌هایی را می‌توان به طور قانونی تبدیل به ویلا کرد که در محدوده مجاز طرح هادی قرار دارند؟

 

در هر منطقه‌ای از شمال که قرار است به کسب جواز ساخت مبادرت ورزید یک چراغ قرمز وجود دارد تحت نام طرح هادی. این طور بگوییم زمانی که نهادهای ذیربط می‌خواهند مجوز ساخت را صادر کنند آن‌چه در وهله نخست بدان چشم می‌دوزند، طرح هادی است. از این رو پروانه ساختمانی تنها برای زمین‌هایی صادر می‌شود که درون بافت هادی قرار گرفته‌اند.

چنان‌چه زمینی که شما برای ساخت ویلای شمال، دست روی آن گذاشته‌اید خارج بافت قرار داشته باشد، صدور جواز ساخت برای آن به طور قانونی میسر نخواهد بود. بدیهی است چنین زمینی نمی‌تواند سند داشته باشد و از نظر ارزشی، حرفی برای گفتن نخواهد داشت.

اگر قوانین را نادیده گرفته و درست همین زمان را برای ساخت ویلا انتخاب کنیم، با توجه به این که قوانین شهرداری و ویلاسازی را دور زده‌ایم، ویلای ساخته شده همواره در معرض تخریب توسط شهرداری قرار خواهد داشت ضمن این که دهیاری نیز می‌تواند تخریب ویلای ساخته شده را در پیش بگیرد.

 

هر آن‌چه لازم است درباره طرح هادی بدانیم

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مؤسس طرح هادی

 

طرح هادی روستایی


تا به این جا کمی با واژه طرح هادی دست به یقه شدیم و مزایایش را با هم مرور کردیم. لازم دیدم کمی به این طرح، شاخ و برگ دهیم و ویژگی‌هایش را رساتر عنوان کنیم. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، همان نهادی است که برای بار نخست، نام طرح هادی را به زبان آورد و اذعان نمود چنین طرحی می‌تواند نه تنها ویلا سازی که صنعت ساختمان را نظمی نوین ببخشد و راهی برای خداحافظی با هرج و مرج و بی‌نظمی باشد. نقشه‌ای برای طرح هادی لحاظ گردید که این نقشه در محدوده شهری در اختیار شهرداری‌ها و در محدوده روستاها در دهیاری‌ها قرار دارد که امکان دسترسی عموم به آن میسر می‌باشد و متقاضیان می‌توانند این نقشه را از نظر بگذرانند.

زمانی که نام طرح هادی به میان می‌آید عده‌ای گمان می‌کنند آن‌چه درباره‌اش سخن می‌گوییم تنها روستا‌ها را نشانه می‌گیرد و میانه‌ای با مناطق شهری ندارد. چنین نیست، در واقع طرح هادی شامل روستاها و شهرهای کوچک (با جمعیت کمتر از 20 هزار نفر) می‌شود که هدف از آن سازماندهی و حفظ سیمای منطقه است. این منطقه می‌تواند روستایی باشد و یا شهری خطاب گردد.

طرح هادی که دائما مورد بازنگری قرار می‌گیرد مطابق با جدیدترین استانداردهای ملی و جهانی است، از این رو استانداردهایی که در قالب این طرح عنوان می‌شوند و ضروری قلمداد می‌گردند کاملا به روز بوده و دائما در حال تغییر و تحولند.

این طرح که با جدیت در مازندران اجرا و پیگیری می‌شود، هدایت مناطق روستایی را منسجم‌تر نموده و مانع از کوچ روستاییان به مناطق شهری می‌گردد، عاملی که به مرگ فعالیت‌های کشاورزی منتهی می‌شود و اثراتی سوء بر حیات کشور می‌گذارد. طرح هادی مشخص می‌کند زمین‌های موجود تا چه میزان و به چه صورت می‌توانند توسعه و گسترش پیدا کنند به نوعی که سیمای روستا یا شهر حفظ شده و خطر و مشکلی به همراه نداشته باشد.

به واسطه این طرح مشخص می‌شود که زمین‌های موجود قابلیت استفاده در چه زمینه‌هایی را دارند و کاربری آن‌ها می‌تواند به چه صورت باشد، به عبارتی بر حسب طرح هادی تعیین می‌شود اراضی موجود مسکونی هستند یا تجاری یا کشاورزی یا ....

 

با مشاهده نقشه طرح هادی چه اطلاعاتی دستگیرمان می‌شود؟

اگر بخواهیم جزئیات طرح هادی را شفاف‌تر هویدا کنیم باید بگوییم با مشاهده این نقشه آن چه دستگیرمان می‌شود، کاربری زمین‌ها و اراضی است که داخل طرح هادی قرار گرفته‌اند و یا خارج آن، سکنی گزیده‌اند.

 

نقشه طرح هادی

 

نقشه طرح هادی چگونه تهیه و تولید می‌گردد؟

در نخستین گام یک نقشه پایه تأمین می‌شود، بر این اساس وضعیت روستا ترسیم و نمایان می‌گردد پس از آن مطالعات پایه در دست انجام قرار می‌گیرند، هر چه نیاز است تعیین تکلیف گردد از چشم اندازها تا تحلیل پروژه‌های موجود، در دست انجام قرار می‌گیرد تا در نهایت از یک نقشه جامع و کامل رونمایی شود.
دور خرید ویلای خارج بافت، خط قرمز بکشید!

 

چرا خرید ویلای خارج بافت توصیه نمی‌شود؟

تا به این جا از ضرورت داخل بافت بودن زمین سخن گفتیم و اقرار کردیم چنان‌چه زمینی داخل بافت نباشد، پروانه ساختمانی به طور قانونی برای آن صادر نمی‌شود. یادمان باشد هنگام خرید ویلا شمال، حتما به داخل بافت یا خارج بافت بودن آن دقت کنیم. اگر یادتان باشد بارها در مقالات قبل این نکته را یادآور شدیم که پیش از خرید ویلا در شمال لازم است اسناد و مدارک آن را زیر ذره بین ببریم و از قانونی بودن مدارک خاطر جمع شویم.

یکی از دلایلش به همین داخل بافت یا خارج بافت بودن ویلا بر می‌گردد، چنان‌چه پروانه ساختمانی ویلایی قانونی نباشد یا ویلا خارج بافت احداث شده باشد از ارزش تهی خواهد بود و بی‌تردید بعدها برای فروشش دچار مشکل و دردسر خواهید شد.

برای این که خاطرجمع شوید ویلایی که قرار است خریداری کنید داخل بافت قرار دارد، حتما پیش از خرید ویلا شمال به دهیاری یا شهرداری منطقه مورد نظر مراجعه کنید و نقشه طرح هادی که پیش‌تر مفصلا در خصوصش صحبت کردیم را مشاهده نمایید، از این طریق می‌توان مهر تأیید زد پای یک ویلا و اطمینان حاصل نمود که آن‌چه دستمان را به سویش دراز کرده‌ایم جایی در داخل بافت دارد که این مسئله بسیار مهم و حائز اهمیت است.

 

صحبت پایانی

در پایان باز هم یادآور می‌شویم خرید ویلای خارج بافت، یعنی آغاز مشکلات قانونی خرد و کلان. خرید ویلا داخل بافت را دست کم نگیرید و پیش از این که از داخل بافت بودن یک ویلا خاطر جمع نشده‌اید، در راستای خریدش اقدام ننمایید.