فروش ویلا در شمال، بانیان مسکن

فروش ویلا و خرید ویلا در شمال (ویلای ساحلی، ویلای جنگلی)

توصیه مهم به دارندگان دسته چک

چند توصیه‌ مهم به دارنده گان دسته چک ، چک برگشتی از جرائم علیه اموال است که مشکلاتی فراوان در جامعه به وجود آورده و بخش عظیمی از وقت دستگاه قضایی را به خود اختصاص داده است .
یکی از مشکلات بزرگ بخش مالی اشخاص و شرکت‌ها در کشورمان موضوع چک است که با توجه به مقررات مربوط به چک و عدم آشنایی مردم به قانون آن زمینه بروز کلاه‌برداری‌ها و صدور چک بلامحل و سوء استفاده از آن زیاد شده است ، باید قبل از دادن دسته ‌چک به یک فرد قوانین و فرهنگ استفاده از آن به‌ طور کامل آموزش داده شود .
خیلی‌ ها به دلیل نا آگاهی و استفاده ناصحیح از چک دچار مشکلات فراوان شده و حتی سر از زندان در می‌آورند و بسیاری از زندانی‌ها را افرادی تشکیل می‌دهند که به سبب نا آگاهی از قانون چک گرفتار شده‌اند .
دارندگان چک و صاحبان حساب ‌جاری اگر موارد قانونی مربوط به استفاده از چک را رعایت کنند ، از دسته‌ چک آنان سوء استفاده نمی‌شود و یا سوء استفاده به حداقل ممکن می‌رسد .
در هنگام نوشتن متن چک سعی کنید خودتان و با قلم خود متن چک را بنویسید ، حتی اگر طرف مقابل مورد اعتماد شما باشد ، هرگز اجازه ندهید دیگران متن چک را بنویسند .
در قسمت «مبلغ چک» میزان آن را هم به ‌صورت ریال و هم تومان بنویسید و همچنین در قسمت «در وجه» سعی کنید که وجه را به اسم شخص بنویسید و تا می‌توانید از نوشتن کلمه حامل خودداری کنید .
بعد از آن‌که اسم طرف را نوشتید ، برای جلوگیری از سوء استفاده احتمالی بنویسید که چک «بابت» چه چیزی صادرشده است .
در داخل شکل مستطیل که باید مبلغ به عدد نوشته شود سعی کنید از سمت چپ با کمترین فاصله به حرف «ر» در کلمه «ریال» شروع به نوشتن کنید و پس از نوشتن مبلغ در جلوی آن تا انتهای مستطیل خط تیره کشیده شود .
پس از نوشتن عدد مورد نظر برای جلوگیری از زیاد نمودن رقم ، چسب نواری روی مبلغ چسبانیده شود .
سعی کنید چک را به ‌آرامی بنویسید و از شتاب ‌زدگی و عجله در نوشتن خودداری کنید و تا آن‌ جا که ممکن است بدون قلم‌خوردگی چک صادر شود .
چنانچه بدون قلم ‌خوردگی چک را نوشتید و امضاء کردید در بالای شکل مستطیل که رقم نوشتید این کلمه را امضاء کنید؛ × بدون خط‌ خوردگی × و دو طرف آن را با علامت ضربدر ببندید .
چنانچه در هنگام نوشتن دچار قلم‌ خوردگی شدید ولو این ‌که حرف یا یک عدد باشد پشت چک قید کنید که مبلغ فلان و تاریخ فلان صحیح است .
در انتخاب امضاء برای چک سعی کنید از امضاء ساده که به ‌راحتی قابل جعل باشد خودداری کنید و زیر امضاء نام و نام خانوادگی را به همراه تاریخ با خط خود قید کنید .
پس از صدور چک ته چک را نیز کامل کنید و تاریخ چک و مبلغ چک و این‌ که چک را به چه کسی داده‌اید حتماً قید کنید .
از نمونه امضاء خود در قسمت ته چک و برگه و جلد دسته‌ چک خودداری کنید تا چنانچه چک یا دسته‌ چک مفقود شد یا مورد دستبرد قرار گرفت جعل نمونه امضاء صورت نگیرد .
همیشه سعی کنید دسته ‌چک را در جای امن قرار دهید تا به‌ راحتی قابل‌ دسترسی برای دیگران نباشد .
چنانچه دسته ‌چک یا یک برگ چک مفقود یا مورد سرقت قرار گرفت در اسرع وقت به بانک اطلاع دهید و طبق ماده ۱۴ قانون چک ظرف مدت یک هفته به دادسرا مراجعه نموده و ضمن طرح شکایت دستور قضایی را به بانک تحویل دهید . چنانچه به دادسرا مراجعه نشود و دستور قضایی صادر نگردد بانک مسئولیتی نخواهد داشت و می‌تواند وجه چک را پرداخت و یا چک را برگشت بزند .
اگر در متن چک جعل و دست ‌کاری صورت گیرد و یا مورد کلاه‌برداری قرار گیرد و یا اختلاف حساب وجود داشته باشد مطابق بند ۱۴ عمل نمایید و چنانچه معامله و یا قراردادی با چک صورت گرفت شماره چک و مبلغ چک و تاریخ آن حتماً در متن قرارداد قید شود .
از ضمانت با چک نسبت به افرادی که نمی‌شناسید یا احتمال عدم پرداخت او را می‌دهید خودداری کنید .
با توجه به مشکلات و تراکم کار در بانک و برای جلوگیری از برگشت خوردن چک سعی کنید مبلغ چک را یک روز قبل از موعد آن در بانک تأمین کنید و چنانچه در تأمین وجه چک در موعد مقرر دچار مشکلی شدید حتماً با دارنده چک هماهنگی کرده به او اطلاع دهید و از او درخواست مهلت نمایید تا با برگشت خوردن چک و بدحسابی مواجه نشوید .
کسی که چک بلامحل صادر کند علاوه بر اینکه دادگاه او را به پرداخت مبلغ چک و خسارت وارده محکوم می‌کند به مجازات حبس و جزای نقدی محکوم خواهد شد ، پس با دست خود خودمان را گرفتار نکنیم و چنانچه چکی را بابت ضمانت یا تخلیه ملکی به‌ طرف مقابل دادید حتماً از او رسید اخذ کنید .