فروش ویلا در شمال، بانیان مسکن
خرید ویلا در شمال، فروش ویلا در بهترین مناطق

ساخت ویلا از طراحی نقشه تا پایان‌کار

مروری بر ساخت ویلا از پی تا کلید تحویل

هر آن‌چه لازم است درباره ساخت ویلا بدانید
مدت‌هاست پنجه در پنجه شمال، تجربه می‌اندوزیم، این بار آمده‌ایم تا مراحل ساخت ویلا از صفر تا صد را زیر ذره‌بین ببریم و اما و اگرهایش را عیان سازیم. این طور بگوییم، مراحل ساخت ویلا، غایت مقاله پیش روست. اگر تا پایان همراهمان باشید از فوت و فنی خواهیم گفت که رعایتشان به ویلایی تمام عیار منتهی می‌گردد.

می‌گویند بی‌توجهی به برخی نکات، ساخت ویلا را به قهقرا می‌برد و نتیجه‌ای رقم می‌زند بی‌ارزش. اگر با ساخت ویلا دست به گریبانید یا دورادور با این مسئله آشنایی دارید حتما پای این گفته مهر تأیید خواهید زد.

 

 

خرید انواع ویلاهای ساحلی در شمال

 

 

کشاکش خرید ویلا یا ساخت ویلا

عده‌ای به خرید ویلا روی خوش نشان می‌دهند و در برابر ساخت ویلا سینه سپر می‌کنند. حکایت برخی اما متفاوت است. آنان که مایلند نقشه ویلا مطابق سبک و سیاق خودشان باشد و تمامِ قسمت‌هایش منطبق بر علایقشان، عموما فرش قرمز پهن می‌کنند برای ساخت ویلا و با آغوش باز پذیرای آنند. 

از مزایای ساخت ویلا می‌توان به نظارت همه جانبه شما اشاره کرد، این شما هستید که وسواسانه مصالح مرغوب را انتخاب می‌کنید، ترازوی خود را بر مدار نحوه ساخت می‌گذارید و با مشاهده هر گونه انحراف و خبطی، قاعده را از نو استارت می‌زنید.

فرض را بر این می‌گذاریم عزمتان جزم است و ساخت ویلا را با جان و دل پذیرفته‌اید.

مقاله را رسما استارت خواهیم زد با نخستین مرحله ساخت‌ ویلا.

گام اول: بازدید از زمین

 

بازدید از زمین آماده ساخت ویلا در شمال

 

باید نقطه شروع پروژه را برآورد نمود
ساخت ویلا قرار است در چه زمینی عملیاتی گردد؟ پاسخ به این سؤال همان نقطه عطفی است که ما به دنبالش هستیم.
باید زمین را از نزدیک دید و نقطه آغاز پروژه را برآورد نمود. لازم است خاک زمین بررسی شود (خاک زمین باید بتواند بار ساختمان را تاب بیاورد، فارغ از این که قصد شما ساخت ویلای فلت است یا تریبلکس، خاک ویلا باید بتواند چنین باری را متحمل شود)، نیاز است فاصله زمین تا معابر، خیابان‌ها، پل‌ها حتی منابع آبی و.. به دقت محاسبه گردد. باید زمین را با نقشه‌ای که در دستمان است مطابقت دهیم و زاویه‌ها را زیر ذره‌بین ببریم.

جان کلام این که، باید متری به دست گرفت و تمام معیارهای زمین را اندازه‌گیری نمود. در نهایت چنان‌چه مهندسان، نمره قبولی را به زمین بدهند می‌توان آن را به عنوان ایستگاه نخست پذیرفت و سوت آغاز را زد.

گام دوم: نقشه برداری

 

نقشه برداری زمین برای ساخت ویلا

 

همه چیز از نقشه‌ای تمام عیار آغاز می‌شود
مرکز ثقل ساخت ویلا، نقشه برداری است. همه چیز حول نقشه دوران می‌کند، اگر نقشه تمام عیاری در دست نباشد، انتظار ویلایی درجه یک، یک انتظار واهی است. داستان به همین جا ختم نمی‌شود، گاه آن‌چه در اختیارمان است نقشه‌ای است درجه یک و اتفاقا تمام عیار، اما پیاده سازی دقیق آن بر زمین مغفول می‌ماند و کار خراب می‌شود.

(ساخت ویلا مانند یک دومینو است، کافی است نخستین گام را سست برداریم، آن‌گاه تمام مراحل ساخت ویلا در آستانه سقوط و فروپاشی قرار می‌گیرد).

نقشه برداری همان طور که عنوان کردیم به پیاده سازی نقشه کاغذی بر زمین اطلاق می‌گردد، باید محل ستون‌ها و جای دقیق پی‌ها را بر زمین مشخص نمود، نقشه برداری ممکن است دستی انجام شود به همان شیوه‌ای که بارها از نزدیک شاهدش بوده‌ایم (با استفاده از گچ و متر و...). اما بحث کمی چالشی می‌شود زمانی که با پروژه‌ای دست به یقه می‌شویم عظیم و گسترده، در چنین مواقعی نمی‌توان متر به دست، نقشه برداری را انجام داد، لازم است به تجهیزات مدرن‌تری متوسل شویم به ابزارهایی هم‌چون دوربین نقشه برداری. 

گام سوم: پیاده سازی سازه ساختمان

 

پیاده سازی نقشه ساخت ویلا

 

نوبت به اخذ پروانه ساخت ویلا می‌رسد
پیش از آن که به ساخت ویلا مبادرت ورزید و خشت بنای کار را سر جایش بگذارید، لازم است مجوزهایی را دریافت نمایید. در رأس مجوزها، پروانه ساخت ویلا قرار دارد (به این معنا که شهرداری با ساخت ویلا در منطقه مورد نظر موافقت کرده و آن را فاقد مشکل دانسته است، لازم به توضیح است که با توجه به تراکم شهری محاسبه شده توسط شهرداری و قواعد و قوانینی که در جان این سازمان، نهفته است، ویلا سازی در هر مکانی میسر نیست).
پیش نیازهای کسب پروانه ساخت ویلا عبارتند از: احراز مدارک هویتی، سند زمین، اسناد مالکیت و یک مهندس ناظر.

گام چهارم: گود برداری

 

گودبرداری برای ساخت ویلا

 

ارمغان این گام، پی‌کنی و مقاوم سازی است
هر زمان پروانه ساخت ویلا را اخذ نمودید، راه برایتان باز می‌شود. کار با گودبرداری آغاز می‌شود. این‌جا همان نقطه‌ای ا
ست که فونداسیون را اجرا می‌کنند. این که فونداسیون بایستی با چه طول و عرضی اجرا شود به نقشه اولیه شما بستگی دارد. با توجه به این که قرار است ویلا در چند طبقه پیاده سازی گردد، این مهم دست‌خوش تغییر خواهد شد.

مهندسان بارها در خصوص اعمال نظارت شخصی در اجرای فونداسیون هشدار داده‌اند و آن را زنگ خطر مهمی دانسته‌اند.
پس از آن که پی‌کنی و گودبرداری به نقطه پایان رسید، لازم است مقاوم سازی در دستور کار قرار بگیرد و آن چه تا کنون اجرایی شده، بار دیگر زیر ذره‌بین می‌رود و میزان استقامتش مورد بررسی قرار می‌گیرد. مهندس سازه، بازیگر اصلی این قسمت است، وی همه قسمت‌ها را از پشت عینک وسواس، نظاره می‌کند و چنان‌چه بخشی از کار سست و ضعیف باشد، ضرورت مقاوم سازی را به شما یادآور می‌شود.

در پایان این قسمت برای این که حجت را تمام کنند و ثابت کنند کاری کرده‌اند کارستان از بتن مگر استفاده می‌کنند، بتنی که عیار فوندانسیون را به بالاترین درجه می‌رساند و زمینه اجرای ساده آرماتوربندی را فراهم می‌سازد.

 گام پنجم: آرماتوربندی فونداسیون

 

دستاورد این گام، یک آرماتوربندی درجه یک است
حکم نهایی در این قسمت هم بر اساس تعداد طبقات ویلا، صادر می‌شود. هر چه تعداد طبقات بیشتر باشد لازم است از تعداد میلگردهای قطورتری در آرماتوربندی فونداسیون استفاده شود. این قسمت را باید به اهلش سپرد، به پیمان‌کاران مجربی که سال‌هاست با این حوزه دست به گریبان هستند.

پس از آن که فونداسیون را اجرا کردید و آرماتوربندی را به پایان بردید، به عنوان حسن ختام این بخش، لازم است قالب‌گذاری و بتن‌ریزی را در دست اجرا بگذارید. استفاده از قالب‌های چوبی و فلزی مرسوم‌تر است. پس از آن که قالب‌ها را سر جایشان گذاشتید بایستی فضا‌های موجود را با کمک گرفتن از بتن پر کنید. حذف حباب هوا و ارائه بهترین کیفیت، همان گره‌ای است که به دست کار کشتگان این حرفه محقق می‌شود.

گام ششم: پیاده سازی اسکلت ساختمان، سقف و دیوار چینی

 

اجرای اسکلت و دیوارچینی ویلا

 

تمام قسمت‌های اسکلت ساختمان، در این مرحله جای گذاری می‌شوند
در این قسمت، آونگ انتخاب میان اسکلت فلزی و اسکلت بتنی نوسان می‌کند. رأی نهایی را شما صادر می‌کنید، بر اساس این که انتخاب شما چیست نحوه اجرای اسکلت ساختمان دست‌خوش تغییر خواهد شد. از نظر استحکام، سازه بتنی امتیاز بیشتری می‌گیرد اما اگر سرعت مهم‌ترین فاکتور برای شماست، سازه فلزی حرف‌ها برای گفتن دارد.

پس از آن، نوبت به اجرای سقف می‌رسد، در این مرحله حد فاصل میان آرماتورها را با کمک گرفتن از تیرچه‌های مستحکم، پر می‌کنند. 
کار سقف که به پایان رسید، قرعه به نام دیوارچینی داخلی و خارجی می‌افتد. گاها از دیوارهای از پیش ساخته هم‌چون LFS و CFS استفاده می‌کنند هر چند بکارگیری بلوک، آجر  و سفال به چشممان آشناتر است.

گام هفتم: تأسیسات ساختمان

 

اجرای تاسیسات و سفت‌کاری ویلا

 

از لوله‌کشی گاز تا گچ کاری و سیمان کاری
تاسیسات ساختمان هم شامل مراحل ابتدایی و ساده‌ای است که از عهده خودتان هم بر می‌آید هم مواردی تخصصی را در بر می‌گیرد که لازم است به دست فردی متبحر سپرده شود.
اگر بخواهیم مهم‌ترین موارد را لیست کنیم تا چیزی از قلم نیفتد باید اشاره‌ای داشته باشیم به موارد زیر:
هواکش، دودکش، فاضلاب برای سرویس بهداشتی، لوله‌کشی برای برق و گاز و فاضلاب، تأسیسات مربوط به اطفاء حریق، آسانسور، کف‌سازی طبقات، چارچوب‌های درب و پنجره، سیم‌کشی، گچ کاری، سیمان کاری

گام هشتم: دکوراسیون داخلی

 

پایان پروژه ساخت ویلا

 

این جا نقطه پایان است
در قسمتِ ظریف کاری می‌توانید توپتان را گل کنید، خلق یک دکوراسیون داخلی ویلا به شکل ناب، همان برگ برنده‌ای است که لازم است در کانون توجه قرار گیرد. از کاشی‌های خوش نقش و نگار استفاده کنید و سرامیک کاری را در دستور کارتان بگنجانید.

برای ویلا یک نمای خارجی منحصر به فرد لحاظ کنید، از آن‌هایی که نگاه عابران را هم به خود جلب می‌کنند. استفاده از برخی سنگ‌ها هم‌چون سنگ دهبید و تراورتن، روح را صیقل می‌دهد.

نازک کاری، نصب کابین آسانسور، کابینت آشپزخانه، چینی‌آلات بهداشتی، درب‌های ورودی ساختمان، کمد دیواری‌ها و نقاشی ساختمان، مراحلی هستند که نباید از نظر دور بمانند.
فراموش نکنیم در انتهای کار، باید پایان‌کار ساختمان را بگیریم و نقطه پایان بگذاریم بر ساخت ویلا.

 

همینطور می‌توانید از راهنمای جامع برای داشتن یک ویلا از انتخاب زمین تا خرید ویلای آماده نیز استفاده کنید.

 

صحبت پایانی
هدف این مقاله آشنایی با ساخت ویلا از طراحی نقشه تا پایان‌کار بود، اگر نکته‌ای به دانسته‌هایتان افزوده شده، باید بگوییم ما به غایتمان رسیده‌ایم. بانیان مسکن از همراهی شما سپاس‌گزاریم.

دیدگاه‌های کاربران:
ارسال دیدگاه:
لطفا پست الکترونیک صحیح خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار دیدگاه شما، موضوع به وسیله پست الکترونیک به اطلاع شما رسانده خواهد شد.