فروش ویلا در شمال، بانیان مسکن
خرید ویلا در شمال، فروش ویلا در بهترین مناطق

هزینه ساخت استخر از صفر تا صد در سال 1401

همه ما دوست داریم یک ویلای استخردار فرقی نمی‌کند در محوطه ویلا یا داخل منزل داشته باشیم، پس بهتر است با چگونگی احداث استخر و هزینه‌های ساخت استخر بیشتر آشنا شویم.

خرید ویلا استخردار با قیمت مناسب درخواست بسیاری از هموطنان طبق نظر سنجی است که انجام دادیم، عده‌ای سوال کرده‌اند هزینه ساخت استخر چقدر است؟

آیا استخر در قیمت ویلا تاثیرگذار است؟ بله در مجموع بسته به ارزش ویلا در حدود 10% از قیمت نهایی ویلا را به خود اختصاص می‌دهد.
آیا می‌توان استخر ارزان قیمت ساخت؟ بله، اما هیچ گرانی بی حکمت و هیچ ارزانی بی علت نیست.
و سوالات متعدد که ما سعی کردیم در ذیل به سوالات فوق پاسخ دهیم و با نحوه ساخت و نگهداری استخر بیشتر آشنا شویم.

 

همه چیز در مورد استخر ویلا

در این مقاله می‌خواهیم صفر تا صد ساخت استخر را مورد بررسی قرار دهیم، از هزینه ساخت استخر باغ خواهیم گفت و انواع استخر را معرفی می‌کنیم، با ما تا انتها همراه باشید.

 

چگونه ویلا استخردار بسازیم؟

مراحل ساخت استخر از صفر تا صد:

 • جانمایی و اجرای نقشه: مشاوره و ساخت استخر توسط مهندسین مجرب انجام می‌شود که در ابتدا به بازدید اختصاص می‌یابد و بعد از آن از لحاظ احداث امکان سنجی و مورد بررسی قرار می‌گیرد، سپس نقشه برداری از محل و بعد از آن برای لکه گذاری و جانمایی نقشه اقدام می‌شود.
 • گودبرداری: گودبرداری بعد از مرحله جانمایی استخر انجام می‌شود و نیاز به دستگاه‌های از قبیل بیل مکانیکی و سایر ماشین آلات سنگین جهت برداشت خاک تا عمق مورد نیاز است.
 • تسطیح خاک: تسطیح خاک بعد از مرحله گودبرداری انجام می‌شود که در این مرحله توسط کارگران روزمزد یا کنتراتی جهت تسطیح خاک و زیرسازی کف استخر طبق نقشه که ممکن است مسطح یا شیب دار باشد، جهت اجرای آرماتوربندی آماده می‌گردد.
 • آرماتور و قالب بندی: آرماتوربندی و قالب بندی استخر بعد از مرحله تسطیح انجام می‌شود که دیواره‌ها و کف استخر با شبکه مش آرماتوربندی می‌شود و این کار برای ایجاد شکل و استحکام استخر ضروری است.
 • لوله کشی استخر: لوله کشی استخر توسط استادکار جهت نصب تمام شبکه لوله کشی مورد نیاز استخر و جهت نصب سیستم‌های گردش آب و تصفیه آب استخر است و شامل قسمت‌هایی چون تخلیه، اسکیمرها، شیرهای 2 و 3 طرفه و پمپ اصلی است که وظیفه پر کردن، خالی کردن و تصفیه و جابجایی آب در تمامی قسمت‌های استخر را بر عهده دارد.
 • سیم کشی استخر: سیم کشی استخر مرحله بعدی است که قبل از روکش کردن استخر برای سیم کشی مورد نیاز سیستم ورود، تخلیه، تصفیه آب و روشنایی زیر آب که می‌خواهید داشته باشید مورد نیاز است.
 • بتن ریزی استخر: بتن ریزی استخر بعد از مراحل فوق در استخرهای وینیلی و بتنی در قسمت دیواره و کف انجام می‌شود که از میکسر بتنی با عیار بالا مثلا 400 برای پوشش آرماتور استفاده می‌شود.
 • آب بندی و عایق کاری: بعد از بتن ریزی استخر نوبت آب بندی و عایق کاری استخر است که توسط مواد آب بندی که بهترین گزینه عایق کاری با فایبرگلاس توصیه می‌شود انجام می‌پذیرد و در حدود 15 میلیون تومان هزینه دارد.
 • کاشی کاری استخر: کاشی کاری استخر به عنوان مرحله بعدی است که بسته به سلیقه و نظر شما در انتخاب کاشی اجرا و نصب می‌گردد و در مجموع حدود 60 میلیون تومان در سال 1401 هزینه خواهد داشت.

 

حتما بخوانید: طراحی راه پله

 

هزینه ساخت استخر

در این جا به طور نمونه هزینه ساخت استخر بتنی به اندازه 4.8.1/60 می‌باشد.


ارتفاع 1/60 عمق مجاز و قانونی استخر است، ارتفاع بیشتر 1/60 از لحاظ قانونی نیازمند حضور غریق نجات در استخر می‌باشد.


برای این که بدانیم ساخت استخر چقدر هزینه دارد باید موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید.

 • هزینه آرماتور
 • هزینه بتن
 • هزینه کاشی
 • هزینه لوله و اتصالات
 • هزینه تجهیزات تصفیه استخر
 • هزینه تجهیزات موتورخانه گرمایشی
 • هزینه سیستم برق و روشنایی
 • هزینه چسب و آب بندی

نکته: به جز موارد فوق که باید خریداری شود هزینه‌های اجرت و نصب نیز باید در نظر گرفته شود که به موارد زیر باید اشاره داشت.

 

هزینه گودبرداری استخر

گود برداری توسط بیل مکانیکی و در مواردی توسط کارگران انجام می‌یابد که (به ازای هر متر مکعب حدود 300 هزار تومان) و برای یک استخر 4.8 در مجموع حدود 10 میلیون تومان در سال 1401 خرج بر می‌دارد. 

هزینه تسطیح خاک (به ازای هر متر حدود 80 هزار تومان) است که این کار یانی ریگلاژ و تسطیح توسط نفر یعنی کارگران انجام می‌یابد.
 

هزینه آرماتوربندی استخر

هزینه آرماتوربندی استخر شامل خرید مصالح مرتبط با آرماتوربندی و اجرت آرماتوربند را شامل می‌شود که در مجموع برای استخری با ابعاد مذکور حدود 40 میلیون تومان در سال 1401 خواهد بود.
اجرت آرماتوربندی استخر (به ازای هر متر حدود 500 تا 700 هزار تومان بسته به استادکار معمولی و حرفه‌ای) متفاوت است و دلیل آن اجرای 2 برابری بافت حصیری میله‌گردهای پایین و بالا است.
    
اجرت اجرای تاسیسات مکانیکال و الکتریکال استخر (مطابق متریال مورد نیاز به قیمت روز)
    
اجرت قالب بندی و بتن ریزی استخر (عیار 400 حدود متری 1 میلیون تومان به بالا)
    
اجرت عایق کاری و آب بندی استخر (مطابق متریال مورد نیاز به قیمت روز)
    
اجرت نصب کاشی استخر (به ازای هر متر حدود 300 تا 400 هزار تومان بسته به استادکار معمولی و حرفه‌ای)

 

قیمت ساخت استخر چقدر است؟

قیمت ساخت هر متر مربع استخر در ابتدای سال 1401 در مناطق مختلف کمی متفاوت است اما طبق تجربه و متریال استاندارد در شمال کشور، قیمت ساخت هر متر استخر حدود متری 10 میلیون تومان به طور میانگین برآورد می‌شود.

 

 

 

هزینه ساخت استخر خانگی

منظور ما از ساخت استخر خانگی، می‌تواند استخری باشد که داخل خانه یا ساختمان اجرا می‌گردد، اما در کل استخرهای ساخته شده در حیاط و داخل ساختمان را به استخرهای خانگی می‌شناسیم.
هزینه ساخت استخر خانگی در سال 1401 حدود متری 10 میلیون تومان برآورد شده است.


تفاوت استخر خانگی و استخر داخل حیاط چیست؟

نحوه و چگونگی ساخت استخرها تا حدودی با هم یکسان است و تفاوتی که در استخر خانگی و استخر حیاطی شاهد آن هستیم شامل؛ تفاوت در نگهداری، تفاوت در متریال موتورخانه و کمی تفاوت در هزینه و اجرای کار می‌باشد.

 

انواع استخر:

به طور کلی استخرها به دو نوع استخر روباز و استخر سرپوشیده تقسیم می‌شوند و از لحاظ متریال ساخت به سه نوع استخر بتنی، استخر فایبرگلاس (استخر پیش ساخته) و استخر اینتکس (استخر پارچه‌ای) تقسیم بندی می‌شوند.

 

 

بهترین نوع استخر کدام است؟

بهترین نوع استخر از لحاظ تنوع و زیبایی و کیفیت را می‌توان به استخر بتنی نسبت داد.

 

Your browser doesn't support video.

 

طراحی موتورخانه استخر

طراحی موتورخانه به سه بخش زیر نام برده می‌شود.

 • واحد گرمایشی
 • تصفیه آب
 • پمپاژ

 

موتورخانه معمولی استخر شامل موارد زیر است:

 • دیگ آب گرم
 • دیگ بخار
 • سختی گیر
 • فیلتر شنی
 • مبدل حرارتی
 • منبع کویل دار
 • موگیر
 • پمپ
 • شیرآلات و اتصالات

 

تجهیزات مورد نیاز موتورخانه استخر مطابق شکل زیر:

هزینه تاسیسات استخر

نکاتی در خصوص ویلای استخردار:

ویلای استخردار به عقیده برخی‌ها گلی است از گل‌های بهشت مشروط به این که چند نکته را مد نظر داشته باشیم. سایز و اندازه استخر نیاز است که پیرو قاعده خاصی باشد، به عبارت بهتر زمانی که می‌خواهید استخری را در دل ویلای خود ایجاد نمایید به این نکته دقت داشته باشید که طول استخر نیاز است اصولی باشد و مناسب. عموما اندازه طول استخر از قد یک انسان بالغ می‌بایست دست کم سه برابر بیشتر باشد. بر اساس استانداردهای ارایه شده در این زمینه، مناسب‌ترین اندازه‌هایی که برای عرض و طول استخر عنوان کرده‌اند به ترتیب 4 و 6 متر می‌باشد.

 

نحوه ساخت استخر

 

 

آیا می‌توان در ویلای معمولی استخر بنا کرد؟ هزینه حدودی این بنا هم مورد سوال دیگر بود که در یک جواب به هر دو پاسخ می‌دهیم.

بله چرا نشود، با فراهم کردن امکانات و تجهیزات لازم مناسب با فضای در نظر گرفته شده برای استخر می‌توان آن را بیرون یا داخل ساختمان بنا کرد، اگر فضای کافی داخل ساختمان نیست می‌توان آن را بیرون ساختمان و مسقف بنا کرد.
هزینه بستگی به نوع استخری که مدنظر دارید حساب میگردد. چه ابعادی، چه متراژ عمقی، با جکوزی یا سونا و...که موتور خانه آنها نیز باید مد نظر قرار گیرد.

 

آب استخر چگونه جایگزین می‌شود و آیا می‌توان آن‌را عوض کرد؟

بدیهی است کسی که این فکر را در داشتن استخر درون ویلا کرده، فکر ورود و خروج آب را هم کرده است، پس طبق نقشه اصولی ساختمان در این منطقه چاهی که به آب ذلال و قابل استفاده در استخر برسد زیاد عمق ندارد و با مصالح خاص خود این چاه که حفر شده، آب را توسط موتور به داخل استخر کشیده و آب قبلی نیز از نهری وارد بیرون از ساختمان می‌شود.

 

کلام پایانی:
ویلا با استخر در شمال طرفداران زیادی دارد و امروزه ما شاهد ساخت ویلاهای استخردار فراوانی در شهرک‌های لوکس شمال هستیم، به همین منظور بهتر است با نحوه ساخت استخر و هزینه تمام شده ساخت استخر در ویلا بیشتر آشنا شویم و از چگونگی اجرا و نگهداری آن اطلاعات کافی داشته باشیم.
شرکت بانیان مسکن به همراه شرکت استخر سنتر، مجری استخرهای بتنی و پیش ساخته متعددی در شهرهای رویان، نوشهر و حومه بوده و آماده مشاوره در زمینه طراحی و ساخت استخر برای متقاضیان می‌باشد

 

استخر سنتر

 

با تشکر و سپاس از جناب آقای حمید نصیری مدیریت استخر سنتر جهت گردآوری مطالب در خصوص نحوه ساخت و هزینه تمام شده استخر در اردیبهشت ماه سال 1401

دیدگاه‌های کاربران:
ارسال دیدگاه:
لطفا پست الکترونیک صحیح خود را وارد نمائید زیرا بلافاصله پس از انتشار دیدگاه شما، موضوع به وسیله پست الکترونیک به اطلاع شما رسانده خواهد شد.