فروش ویلا در شمال، بانیان مسکن
خرید ویلا در شمال، فروش ویلا در بهترین مناطق

چگونگی محاسبه و پرداخت حق الزحمه مشاورین املاک در شمال

کمسیون یا همان اجرت، حق الزحمه‌ای است که مشاور و مدیر بنگاه در قبال عقد قرارداد که ممکن است فروش، رهن و یا اجاره باشد از هر یک از طرفین معامله به صورت مساوی و عادلانه دریافت می‌کند.

 

خرید انواع ویلاهای ساحلی در شمال
 
حق کمسیون مشاور املاک چقدر است؟
سوالی که بعضی از خریداران یا فروشندگان ویلا در شمال با آن مواجه و از ما می‌پرسند، چقدر باید به مشاور املاک پرداخت کنیم!
برای این که متوجه مبلغ حق الزحمه مشاور املاک در قبال معامله‌ای که برای شما انجام داده پرداخت کنید با ما همراه شوید و متن زیر را مطالعه نمایید.
مبالغی که مشاورین املاک در نوشهر و حومه این شهرستان تا شهر رویان دریافت می‌کنند طبق مصوبه اتحادیه املاک نوشهر به شرح زیر اعلام می‌گردد.

احتراما مستند به بند یک مصوبه مورخ 1394/06/25 کمسیون محترم نظارت بر امور اصناف شهرستان نوشهر، میزان محاسبه حق‌الزحمه کارمزد (کمسیون) از تاریخ 1394/07/01 به شرح زیر تائین و اعلام می‌گردد.


1- برای معاملات تا 250 میلیون تومان، معادل 1 درصد از هر طرف معامله.
2- برای معاملات تا 250 میلیون تومان 1 درصد و مابقی آن، معادل 0/5 (نیم) درصد از هر طرف معامله.
3- بابت کارمزد اجاره مبلغ تائین شده ماهیانه در قرارداد معادل 1/3 (یک سوم) از هر یک از طرفین مورد قرارداد مربوطه. 
4- بابت رهن هر 1 میلیون تومان، 30 هزار تومان محاسبه می‌گردد.
5- بابت ارزش افزوده برابر اعلام اداره امور مالیاتی در ابتدا هر سال محاسبه و دریافت گردد و برای سال 1394 معادل 9% از هر یک از طرفین موضوع بندهای 1-2-3-4 نرخ نامه فوق.

مثال در مورد خرید

به عنوان مثال در مورد خرید ویلا در شمال، فرض شما به دنبال ویلایی در محیط شهرکی با متراژ زمین در حدود 500 متر و بنائی دوبلکس و 3 خوابه به متراژ حدود 200 متر با تراس و چشم انداز دریا و جنگل در شمال با قیمتی در حدود 400 میلیون تومان هستید، و بعد از ارتباط و مشاوره با سایت مطرح و فعال بانیان مسکن مورد دل‌خواه و مد نظر خود را یافته و بعد از چانه زنی و گرفتن تخفیف به مبلغ مورد نظر خود رسیده و معامله در بنگاه و مشاور املاک مربوطه با حظور خریدار و فروشنده و مدیریت بنگاه قرارداد و مبایعنامه عقد و به امضا طرفین مورد معامله بعد از تبادل مبلغ مورد معامله به طرق پول نقد و چک رمزدار و چک و دریافت اسناد و مدارک کامل رسیده است.

حال نوبت اخذ و دریافت کمسیون و حق‌الزحمه بنگاه می‌باشد که فروشنده و خریدار ملزم به پرداخت آن به سایت املاک مربوطه می‌باشند که در صورت عدم آگاهی در مورد مبلغ کمسیون در مورد معامله 400 میلیونی فوق به روش زیر تائین می‌شود.


1- 250 میلیون ضرب در یک درصد که می‌شود (2 میلیون 500 هزار تومان) از هر یک از طرفین معامله
2- مبلغ 150 میلیون بالاتر از 250 میلیون تومان که به صورت نیم درصد محاسبه می‌شود. یعنی 150 میلیون ضرب در 0/5 درصد که می‌شود به عبارتی (750 هزار تومان) از هر یک از طرفین معامله
3- حال نوبت 9 درصد ارزش افزوده است که در مجموع مبلغ کمسیون ضرب می‌شود. یعنی 2 میلیون 500 هزار تومان به اضافه 750 هزار تومان که در مجموع می‌شود (3 میلیون و 250 هزار تومان) و این رقم 3 میلیون و 250 هزار تومان ضرب در 9 درصد می‌شود که رقم (292 هزار و 500 تومان= 9% مالیات) می‌باشد و در مرحله آخر مبالغ 292 هزار و 500 تومان به اضافه 3 میلیون و 250 هزار تومان با هم جمع و عدد (3 میلیون و 542 هزار 500 تومان) می‌باشد که مبلغ کمسیون یا همان حق‌الزحمه بنگاه که باید طرفین معامله عهده‌دار آن شوند محاسبه و مشخص می‌گردد.

مثال در مورد اجاره

به عنوان مثال در مورد رهن و اجاره ویلا، آپارتمان، مغازه در شمال، فرض شما بعد از جستجو و کلی گشتن به یک مورد ویلائی خوب جهت رهن یک‌ساله در منطقه‌ای خوش آب و هوا در کنار ساحل و دریا در محدوده و منطقه نوشهر تا متل‌قو و کلارآباد شده‌اید و بعد از مشاوره و چانه زنی به مبلغ 50 میلیون تومان به عنوان پول پیش یا همان پول رهنی و مبلغ 600 هزار تومان به عنوان اجاره ماهانه به مالک و موجر ویلا در حضور بنگاه و املاک مربوطه پرداخت و قرارداد اجاره نامه را عقد و امضا نموده‌اید،

حال نوبت حق بنگاه و کمسیون املاک و بنگاه مربوطه است که به روش زیر در مورد مبلغ فوق تائین می‌گردد.

1- 50 میلیون رهن به عبارتی، به ازای هر 1 میلیون مبلغ 30 هزار تومان یعنی 50 ضرب در 30 هزار که می‌شود (1 میلیون و 500 هزار) از هر یک از طرفین مورد اجاره.
2- 600 هزار مبلغ اجاره ماهانه ضرب در یک سوم محاسبه می‌شود که مبلغ (200 هزار تومان) از هر یک از طرفین می‌باشد.
3- حال نوبت مجموع مبالغ فوق است یعنی 1 میلیون 500 هزار تومان به اضافه 200 هزار تومان که می‌شود (1 میلیون 700 هزار تومان)
4- در این مرحله 9 درصد ارزش مالیاتی به مبلغ اضافه می‌شود. یعنی 1 میلیون 700 هزار تومان ضرب در 9 درصد (153 هزار تومان= 9% مالیات)
5- در مرحله آخر محاسبه 9% مالیات با 1 میلیون و 700 هزار تومان جمع که عدد (1 میلیون 853 هزار تومان) که این مبلغ به عنوان کمسیون و حق‌الزحمه بنگاه در مورد عقد اجاره نامه فوق از هر یک از طرفین معامله می‌باشد.

 

شده ویلایی را انتخاب و در املاکی بابت عقد قرارداد حاضر شده‌اید و نمی‌دانید کمسیون بنگاه چقدر خواهد شد، بانیان مسکن در این قسمت حق‌الزحمه و اجرت بنگاه را در هر کجای شمال با توجه به قیمت خرید شما مشخص می‌نماید.

کمسیون، به اجرت و حق بنگاه املاک بعد از عقد قرارداد که از هر یک از طرفین معامله به صورت مساوی دریافت می‌کند اطلاق می‌گردد.

 

کمسیون مشاورین املاک

شیوه‌های دریافت کمسیون املاک به چه صورتی است؟

بنگاه‌های املاک و مشاورین املاک در شمال به روش‌های مختلفی چون طبق تعرفه املاک آن شهر، کمسیون خود را دریافت می‌نمایند.

اما در مواردی با یکی از طرفین برای سود بیشتر تبانی کرده، مثلا قیمت واقعی ویلا را کمی بالاتر و به نفع فروشنده افزایش داده و طبق هماهنگی مبلغی بالاتر از کمسیون را از فروشنده خواستار می‌شوند و یا برعکس در اصطلاح به سمت خریدار غش کرده و تمام تلاش خود را برای پایین آوردن قیمت ویلا در قبال کمسیون بیشتر از سمت خریدار انجام می‌دهند.

صحبت آخر 

پس دوستان سعی کنید مشاور املاک خوب و املاک بد را از هم جدا نموده و جهت بازدید و در نهایت عقد قرارداد خدای ناکرده زیان نبینید، این شناخت بیشتر فردی است و در گام نخست شناخت اعتبار، جواز کسب، دفتر املاک با شماره تلفن مشخص و ثابت و در گام آخر اطلاعات و آگاهی شما در خصوص انجام معامله و نحوه عقد قرارداد می‌باشد.