فروش ویلا در شمال، بانیان مسکن

فروش ویلا و خرید ویلا در شمال (ویلای ساحلی، ویلای جنگلی)

هنگام عقد قرارداد ویلا خریدار و فروشنده به چه نکاتی باید قبل از امضاء توجه داشته باشند؟

در این قسمت میخواهیم شما را با بندهای مندرج در قرارداد فروش ویلا که به صورت چاپی در مبایعنامه وجود داشته آشنا کنیم، البته نکته مهم در مبایعنامه قسمت توضیحات میتواند باشد که تعهدات و قول های طرفین در آن توسط مشاور نوشته میشود و باید قبل از امضاء با دقت مطالعه شود و دلیل اهمیتش را در زیر توضیح خواهیم داد.

 

خرید انواع ویلاهای جنگلی در شمال

 

بند قرارداد فروشنده در هنگاه خرید یا فروش ویلا

قسمت اول بند قرارداد فروشنده میباشد، خریدار علاوه بر این که به مشاور در خصوص احراز هویت فروشنده اعتماد مینماید خود نیز باید هویت فروشنده را مشخص نماید و مطمین باشد فروشنده حقیقی است.

 

مشخصات خریدار، هنگام خرید و فروش ویلا در شمال

قسمت دوم مربوط به مشخصات کسی که قصد خرید ویلا را دارد است، بالطبع فروشنده نیز باید با هویت اصلی خریدار آشنا گردد تا مطمین از پرداخت و وصول وجه توسط شخص خریدار و چک های پرداختی به نام گردد.
البته در بعضی موارد در مبایعنامه وکالت فروش و یا وکالت در خرید موجود میباشد که شخص ثانی نیز باید احراز هویت شود و با مشاهده وکالت فروش اقدام به خرید نماید و سلسله مطالب نوشتاری توسط مشاور مسکن مربوطه مدیریت می‌گردد.
آیتم بعدی در قرارداد مبایعنامه مورد معامله میباشد و شامل ملک یا ویلای مد نظر طرفین میباشد، که بیشتر توجه آن مربوط به خریدار است و خریدار باید ملک مورد نظر را رویت و با مشخصات و حدود اربعه و متراژ و ابعاد دقیق و بررسی و تحقیق محیط اطراف آن و بلا اشکال بودن آن آشنا باشد.
قسمت بعدی ثمن معامله و مبلغی که طرفین توافق کرده اند میباشد، که باید دقیق و مشخص شده برای شخصی که مبلغ را دریافت میکند یا همان فروشنده باشد.
مواردی نظیر تاریخ حضور در دفترخانه انتخابی و مشخص نیز برای طرفین مهم بوده و در تاریخ تعیین شده باید در دفترخانه مربوطه حضور داشته، چرا که طبق عرف مبلغی در این لحظه از سوی خریدار کنار گذاشته و در حضور مدیر دفتر قبل از تنظیم سند به فروشنده پرداخت میشود و عدم حضور هر یک از طرفین میتواند حکم انصراف و فسخ معامله را در بر داشته باشد. یا هزینه دفترخانه طبق عرف به عهده فروشنده است اما امکان توافق و هزینه دفترخانه مربوطه به عهده خریدار نیز طبق توافق میتواند باشد.

 

توضیحات انتهای صفحه مبایعنامه در معامله و خرید ویلا و فروش ویلا

در قسمت توضیحات که در انتهای صفحه مبایعنامه وجود دارد و بیشتر باید طرفین به آن دقت داشته باشند این است که، در بعضی موارد ممکن است مشاور املاک یا بنگاه مربوطه بیشتر گرایش به سمت یکی از طرفین معامله داشته و مطالب و تعهدات را به نفع یکی از طرفین نوشته و در اصطلاح به سمت فروشنده یا خریدار غش کند، چرا که مشاهده شده بنگاه با پیشنهاد مبلغ بیشتر از کمیسیون خود از یکی از طرفین، سعی در هدایت مسیر قرارداد به نفع طرف مربوطه گام بردارد و یا تعهدات را سانسور و ننویسد، در اینجا لزوم مطالعه دقیق قرارداد قبل از امضاء بسیار مهم میباشد.
تعهداتی که طبق معمول در قسمت توضیحات درج میگردد شامل،

۱- تسویه حساب کامل شارژ و بدهی فروشنده در ملک مورد معامله و تحویل برگه تسویه حساب به خریدار میباشد.

۲- الزام خریدار به پرداخت مبلغ کامل ثمن معامله و پاس شدن چک ها در تاریخ توافق میباشد و چنانچه هر یک از چک ها در موعد مقرر وصول نگردد معامله فسخ و مبلغ n درصد از کل مبلغ معامله به عنوان خسارت فسخ از سوی خریدار باید به فروشنده پرداخت گردد.

۳- چنانچه مورد معامله مثلا دارای کنتور آب مستقل است قید گردد و یا چنانچه ویلا دارای پایان کار نیست و فروشنده تعهد کرد در زمان مشخص پایان کار را تحویل دهد، مبلغ n تومان به عنوان تعهد و الزام در اجراء از سوی خریدار کنار گذاشته شود و این مساله در مورد سند نیز اجرایی میباشد، یا چنانچه ویلا فاقد هر یک از کنتورهای ضروری برق یا گاز بوده نیز مصداق دارد و خریدار باید در این مسایل دقت لازم را داشته باشد. و خریدار در این قسمت نیز مطلبی را به عنوان اینکه چنانچه فروشنده به تعهد خود عمل نکند معامله فسخ و مبلغ n تومان از سوی فروشنده به خریدار باید پرداخت شود و یا اینکه مبلغی را طبق توافق کنار گذاشته تا الزام به انجام را به فروشنده دهد و تا زمانی که به تعهدات خود در خصوص پایان کار، کنتورها و ... عمل نکرده مبلغ مشخص را تسلیم فروشنده ننماید.
همچنین فروشنده باید در این قسمت دقت نماید و با نوشتن این مطلب که، تا دریافت تمامی مبلغ مورد معامله خریدار حق انتقال مورد معامله اعم از اجاره، رهن، فروش، هبه، واگذاری به غیر را نداشته خیال خود را راحت نماید، چرا که مواردی پیش آمده که با اضافه نکردن و الزام به تعهد خریدار مشکلات قانونی و عدیده ای از سوی خریدار برای فروشنده ویلا در شمال پیش آمده است.
امکان اینکه مشاور املاک با فروشنده تبانی و زد بند نماید و قیمت فروش ویلا را بالاتر به شما اعلام دارد نیز ناممکن نبوده و در اینجا شما باید با تحقیق و بررسی از موقعیت ویلا و همچنین قیمت واقعی و منطقی، گام نخست برای مذاکره و طی مراحل بعدی قرارداد را بردارید و با توجه به دقت در مطالب فوق انشالا خریدی رضایت بخش و بدور از دغدغه داشته باشید.
مشاور املاک یا واسطه مربوطه، باید تاکید میکنم باید، بی طرف بوده و از حق و حقوق طرفین دفاع و به گونه ای مدیریت و در نوشتن مطالب دقت نماید تا خدای ناکرده حق کسی در این بین ضایع نگردد و بعد از عقد و امضاء قرار داد مدارک مربوطه را تحویل خریدار داده و در نهایت با گرفتن کد رهگیری برای معامله وظیفه خود را انجام و آسودگی خاطر طرفین را فراهم نماید و در انتها طرفین با پرداخت حق بنگاه که مبلغ مشخصی میباشد که در قسمت چگونگی محاسبه حق الزحمه بنگاه به آن اشاره داشتیم به تعهدات یکدیگر جامع عمل بپوشانند.